Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bolševníkové hradby česko-německého pomezí... (info)

24. 2. 2010

Bolševníkové hradby česko-německého pomezí aneb Putování po památkách a mizejícím světě Chebska a Sokolovska

 

Exkurze studentů bohemistiky PedF UK

Termín: 16. - 18. 4. 2010 (pátek – neděle)

Vedoucí exkurze: M. Sládek, T. Havelka

 

Hlavní cíle: Chebsko a Sokolovsko náleží mezi nejcennější a zároveň nejpostiženější regiony z hlediska současného stavu památek. K mnohým z dochovaných románských staveb nenajdeme v českém prostředí obdobu, pozoruhodná je i zdejší renesanční, barokní a secesní architektura. Pokusíme se připomenout také folklór bývalých chebských Němců i zdejší židovské osídlení. Zároveň budeme přemýšlet o proměnách krajiny ve vazbě na zánik desítek tradičních lidských sídel. Přednost dostanou místa obtížně dostupná a nesnadno vyhledatelná.

 

Přibližný program: Luby (zbytky zámku)Libocké Údolí (dřevěná kaple, zbytky vesnice)Kostelní (románský kostel v horách, výstup na nedaleký Vysoký Kámen) – Chlum sv. Maří (poutní kostel) ­ Rovná (židovský hřbitov, socialistická panelová vesnice na území bývalého vojenského prostoru) ­ Cheb (hrad, historické jádro města) – Ostroh (románský hrad, národopisná expozice) – Předhradí (barokní evangelický kostel) - Starý Rybník (zřícenina hradu) – Krásno (noclehy, rozhledna) – Horní Slavkov (historické jádro renesančního města) - Skoky (poutní kostel v zaniklé vesnici).

 

Odjezd z Dejvic od hotelu Diplomat (stanice metra Dejvická, fontánka před hotelem, ul. Evropská) v pátek 16. dubna v 6,30 hod ráno, návrat 18. dubna v časných večerních hodinách.

Fakulta nepřispěla ani korunou. Cenu exkurze 500,- Kč je třeba zaplatit do 16. března u M. Sládka. V ceně je kalkulováno ubytování a doprava zájezdovým autobusem, vstupné do Ostrohu a chebského hradu si hradí každý sám (do každého cca 30,- Kč).

 

Jede se za každého počasí! Nutné turistické boty! Místy se budeme prodírat bujnou vegetací, kopřivami, vyhýbat se bolševníkovým porostům apod., do Libockého Údolí brodit potok. Dvě pěší trasy členitým terénem zhruba 7 km, jinak menší cesty od autobusu a k autobusu. Jídlo s sebou na všechny tři dny. Budeme se pohybovat i v západní části Krušných hor a ve Slavkovském lese, nezapomeňte si vzít teplé oblečení!

Noclehy na bývalé faře v Krásně u Horního Slavkova. Nutné spacáky. V Krásně je hostinec.

 

Pozor! Na vnitrostátní exkurze jsme zrušili zápisové archy! Za přihlášeného je považován každý, kdo včas zaplatí u M. Sládka cenu exkurze. Místo si můžete dočasně rezervovat mailem na adrese: milos.sladek@seznam.cz, zde i další informace.

Kdo dřív zaplatí nebo se závazně domluví na pozdější platbě, má přednost před opozdilci. Možnost platby v konzultačních hodinách M. Sládka (kalendářně liché úterky od 16,15 do 17,45 v č. 434, případně v úterý odpoledne v přestávkách mezi semináři).