Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krásně se stkvějící růžička (info)

11. 3. 2010

Krásně se stkvějící růžička

aneb Letní expediční putování po stopách sv. Vojtěcha po polských městech, hradech, kostelech, jezerech a lesích 

Termín: 24. 7. - 2. 8. 2010 (odjezd v sobotu 24. 7. brzy ráno, zřejmě v 6,00 hod, ještě bude upřesněno, návrat .2. 8. dopoledne nebo přes den). Při cestě tam možno přistoupit v Liberci.

Vedoucí exkurze: Miloš Sládek, Věra Brožová, Jan Linka (polonista a bohemista) 

Přibližná trasa:

Praha - Zelená Hora (město, rozměrný hrázděný kostel) - Międzyrzecz (historické město, místo, kde bylo podle tradice ubito pět bratří mučedníků, s hrázděným kostelem sv. Vojtěcha) - Šamotuly (město, místo vydání bratrského kancionálu) - Hnězdno (historické jádro města se středověkými památkami) - Toruň (historické jádro města) - Papowo Biskupie (zbytek křižáckého hradu) - Tucholské lesy (denní přechod, pravěký kamenný kruh) - Wzdzydze (kašubský skanzen) - Pelplin (cisterciácký klášter) - Malbork (křižácký hrad) - kosa u ústí Visly (pobřeží Baltu bez velkých hotelů, naleziště jantarů) - Gdaňsk (město) - Oliva (cisterciácký klášter) - Svatá Lipka (barokní poutní areál s pohyblivými varhanami) - Sorkwity (celodenní jízda na kajacích přes Mazurská jezera) - Olsztyn (historické jádro města). Na zpáteční cestě zřejmě zastávka ve Varšavě. Noční přejezd domů.

Přibližná cena: 4.000,- Kč (v ceně doprava autobusem cca 2500 km, jeden nocleh pod střechou v poutnické ubytovně, vstupné do Malborku, poplatek za vypůjčení kajaků). Nutno zaplatit M. Sládkovi do 11. 5. 2010, po předchozí dohodě možno část platby odložit do října 2010. 

Nutné vybavení: spací pytel, podložka, stan, teplé a nepromokavé oblečení, baterka, dvojice až pětice dohromady malý turistický vařič. Jídlo a pití s sebou pouze na první dva dny, pak dokoupíte. Ceny potravin obdobné jako v Čechách, pivo trochu dražší. Zakázány příliš velké batohy s konstrukcí, kapacita zavazadlového prostoru autobusu je omezená. Pozor! náročná výprava s bohatým programem, bez poledních zastávek na obědy v restauracích, jedna celodenní projížďka na kanoích na stojaté jezerní vodě (cca 20 km), jedna celodenní pěší trasa v písčitých lesích mezi říčkami (cca 20 km). Noclehy většinou u jezer buď na divoko, nebo v malých tábořištích, nedokážeme plně odhadnout možné poplatky za pobyt v tábořištích, pro tento účel a na vstupné mějte rezervu minimálně 170 zlotých (případně ekvivalent v českých korunách nebo v eurech). K tomu připočtěte peníze na jídlo a pití (utratíte zhruba tolik, kolik byste za 10 dní utratili v Čechách).