Jdi na obsah Jdi na menu
 


Riane Eislerová: Číše a meč, agrese a láska

2. 7. 2009

cise.jpgBude to znít pateticky nebo nadneseně, ale tahle knížka změnila můj život. Přečetla jsem ji asi v patnácti letech a moje vnímání a chápání skutečnosti bylo najednou jiné, historie se jevila ve zcela odlišném světle, než jsem ji znala do té doby a moje neuvědomělé feministické tázání dostalo konkrétnější obrysy.
Autorka vypráví příběh o tom, jak původně partnerské směřování naší civilizace nastoupilo cestu nadvlády a dominance trvající tisíce let - předkládá nám nejen archeologické důkazy, ale hlavně zcela jiný pohled na minulost i současnost, kdy si člověk uvědomí, jak některé věci považuje za natolik samozřejmé, že o nich ani neuvažuje. Když jsem četla například autorčin výklad některých biblických pasáží nebo antické kultury, často jsem si říkala: Proč mě to nikdy nenapadlo? Proč tohle lidé neviděli celá ta staletí?
Riane Eislerová píše, že Orwellova vize (román 1984) o společnosti, kde ministerstvo pravdy přepíše všechny knihy a přizpůsobí všechny myšlenky tak, aby odpovídaly zájmům mocných, se už dávno stala skutečností. Se všemi jejími argumenty dokládajícími toto tvrzení souhlasit nemusíte, ale rozhodně vám Číše a meč poskytne dost důvodů k zamyšlení. 

Obsah:

Obrazek

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ukázka 1:

Obrazek

 

 

 

 

Ukázka 2: 

Obrazek

 

 

 

 

 

Obrazek

 

Obrazek