Jdi na obsah Jdi na menu
 


LGBT/Queer dokumenty

Níže uvedený seznam (bude postupně doplňován) zahrnuje především delší (ale i některé krátkometrážní) dokumentární filmy, které se zabývají LGBT/Queer tématikou.

SEZNAM GLBT/QUEER DOKUMENTÁRNÍCH FILMŮ:

Paragraf 175 (Paragraph 175)trailer
Dokumentární, Velká Británie / Německo / USA, 2000, 76 min
Režie: Rob Epstein, Jeffrey Friedman
Hrají: Rupert Everett, Marlene Dietrich

Obsah: Ve dvacátých letech 20. století byl Berlín znám jako ráj homosexuálů, ale s nástupem nacistů se vše změnilo. Mezi léty 1933 a 1945 bylo podle §175 Říšského zákoníku z roku 1871, týkajícího se „sodomie“, uvězněno na 100 000 mužů. Někteří skončili v káznicích, jiní v koncentračních táborech. Přežily jich asi 4 000. Dnes se ví jen o deseti z nich. Pět z nich se odhodlalo v tomto filmu poprvé vyprávět o svém životě. (podle ČSFD)

Červený bez modré (Red Without Blue)trailer, stránky filmu *
Dokumentární, USA, 2007, 74 min
Režie: Brooke Sebold, Benita Sills
Obsah: Do krásného domu na americkém předměstí se narodila blonďatá dvojčata Mark a Alex. Idyla netrvala dlouho: manželství rodičů se rozpadlo a puberta bratrům přinesla poznání, že nejsou heterosexuální. Jejich dospívání poznamenaly drogy, znásilnění a nakonec společný pokus o sebevraždu. Dvojčata byla násilně rozdělena a dnes, po letech, se snaží k sobě najít cestu. Alex, v současnosti Clair, podstupuje změnu pohlaví a Mark se musí naučit přijmout skutečnost, že už nemá identického bratra…

Chlapi, hrdinové a teplí náckové (Männer, Helden, schwule Nazis)IMDb CZ
Dokumentární, Německo, 2005, 90 min
Režie: Rosa von Praunheim
Hrají: Rosa von Praunheim, Adolf Hitler

Obsah: V kontroverzním filmu Rosa von Praunheim sleduje muže, kteří milují muže a pravicově radikální ideje. Napínavý a vysoce informativní film o tabuizovaném tématu se snaží rozkrýt zásadní rozpor: jak mohou existovat gay neonacisté, když nacismus gaye systematicky pronásledoval a vyvražďoval? Pátrání po odpovědi režiséra zavede i do historie nacismu. Vysvětlení lapidárně nabízí jeden z protagonistů: „Teplouši nejsou automaticky lepšími lidmi.“

Neviditelné lásky (Les Invisibles)ukázka *
Dokumentární, Francie, 2012, 115 min
Režie: Sébastien Lifshitz

Obsah: Jedenáct zajímavých protagonistů staršího věku nás na základě vlastních osudů tak trochu provádí historií LGBT komunity ve Francii (a potažmo v západní Evropě). Mají ovšem rozdílné příběhy a různé přístupy k životu. A přestože jejich životy často rámovala nutnost společenské neviditelnosti nebo diskriminace, nacházeli lásku, vztahy, sex i životní štěstí.

Říkejte mi Kuchu (Call Me Kuchu)trailer, stránky filmu *
Dokumentární, USA / Uganda, 2012, 87 min
Režie: Katherine Fairfax Wright, Malika Zouhali-Worrall

Obsah: Být v Ugandě gayem, lesbou, bisexuálem či trans je ve třetím tisíciletí doslova o život. Místní náboženští vůdci inspirovaní americkými evangelíky podněcují nenávistnou hysterii a protlačí na půdu parlamentu návrh zákona, který mimo jiné navrhuje homosexualitu trestat smrtí. Dokument sleduje stoupající hvězdu aktivismu za práva LGBT Davida Kata, jenž se i v takto vyhrocené atmosféře odváží veřejně protestovat. Během ročního natáčení dokumentu je Kato brutálně zavražděn, což od základů otřese místní komunitou a na mezinárodním poli vzedme vlnu odporu. A luta continua.(Mezipatra)

Tahle země není pro gaye (The World´s Worst Place to Be Gay?)film
Dokumentární, Velká Británie, 2011, 52 min
Obsah: Scott Mills se vydal do Ugandy, kde možná bude zaveden trest smrti za homosexualitu. DJ gay radia zjistí, jaké to je žít ve společnosti, jež pronásleduje lidi jako je on. Dokonce se setká s těmi, kteří v zemi vedou tuto nenávistnou kampaň. Hlavním motorem nenávistné propagandy je církev, jejíž misionáři neúnavně šíří svou pravdu o tom, že homosexualita je ohavnost a čisté zlo.

8: mormonský návrh (8: The Mormon Proposition)trailer, stránky filmu *
Dokumentární, USA, 2010, 80 min
Režie: Reed Cowan, Steven Greenstreet
Hrají: Dustin Lance Black, Hal Sparks

Obsah: Snímek s investigativní přesností stopuje mormonské taktiky tažení proti homosexuálům, které svědčí o propracované strategii ovlivňování veřejného mínění kamuflované zástěrkou celospolečenského zájmu, navíc za využití lživých informací. Sleduje také historii mormonského boje s homosexualitou ve vlastních řadách. (Jeden svět)

Neviditelní (The Invisible Men)trailer, stránky filmu
Dokumentární / Drama, Izrael / Nizozemsko, 2012, 59 min
Režie: Yariv Mozer

Obsah: Nelegálně natáčený dokument poprvé vypráví příběh mužů, před kterými svět zavírá oči a zacpává si uši. Tři homosexuální Palestinci v obavě o vlastní bezpečnost museli uprchnout před svými rodinnými příslušníky – do města, které je vnímáno jako liberální oáza svobody pro projevy odlišné sexuální orientace celého Blízkého východu, do Tel Avivu. (Mezipatra)

Duhový šampionát (Gay Champions)trailer
Dokumentární, Nizozemsko, 2012, 48 min
Režie: Nicolaas Veul, Tim van Besten

Obsah: Dva mladí nizozemští novináři se s kamerou vydávají do Kyjeva na první ukrajinskou gay pride. Od organizátorů průvodu se dozvídají o homofobii panující v zemi. Naprostá většina Ukrajinců považuje homosexualitu za nemoc a gayové a lesby musí svůj soukromý život skrývat. Právě proto pořádají ukrajinští aktivisté gay pride těsně před Mistrovstvím Evropy ve fotbale, které se v Ukrajině v roce 2012 odehrává. Chtějí se postavit za svá práva a zároveň se chránit před očekávanými útoky neonacistů a jiných skupin pomocí velké pozornosti médií, která je díky fotbalu na Ukrajinu obrácena… (Jeden svět).

Edie & Thea (Edie & Thea: A Very Long Engagement)trailer
Dokumentární / Drama / Rodinný, USA, 2009, 67 min
Režie: Susan Muska, Gréta Olafsdóttir

Obsah: Edie Windsor a Thea Spyer se setkaly v roce 1966 v New Yorku. Režisérky ukazují ve svém snímku dlouhou cestu Edie a They za legalizací jejich láskou nasyceného svazku, jenž začal neformálním zasnoubením. Teprve v roce 1993 se mohly po dvaceti sedmi letech společného života zaregistrovat jako partnerky. V roce 2007 odletěly do Toronta na svatbu, neboť Kanada začala oddávat páry stejného pohlaví bez ohledu na jejich státní příslušnost. Na tuto chvíli čekaly Edie a Thea čtyřicet jedna let. (Jeden svět)

Dělat rozruch (Raising Hell)trailer
Dokumentární / Krátkometrážní, Velká Británie, 2010, 30 min
Režie: Ed Webb-Ingall

Obsah: Za posledních 40 let se pohled britské společnosti na alternativní sexuální orientace a identity značně proměnil. Jedna z oblastí, která ale zůstává stále na pozadí mediální reprezentace, jsou gay a lesbické rodiny vychovávající děti. Jak sami potomci gayů a leseb vnímají pojem rodina a co si vlastně myslí o svých mámách a tátech, předestírá britský filmař a producent Ed Webb-Ingall. (Academia Film Olomouc)

Král komiksů (König des Comics)trailer
Dokumentární, Německo, 2012, 80 min
Režie: Rosa von Praunheim
Hrají: Rosa von Praunheim

Obsah: Světoznámý kreslíř komiksů Ralf König si svým výtvarným stylem a duchaplným humorem nabourávajícím klišé o gayích a queer kultuře obecně podmanil široké publikum, a to bez ohledu na sexuální orientaci. Legenda queer filmu Rosa von Praunheim, jehož retrospektivu jste měli možnost vidět za jeho osobní účasti na Mezipatrech před čtyřmi lety, vyobrazil uvěřitelného člověka se skromným projevem a obrovským pozorovacím talentem. (Mezipatra)

4% filmová tajemství (The Celluloid Closet)trailer, Wikipedia
Dokumentární, Francie / Německo / Velká Británie / USA, 1995, 102 min
Režie: Rob Epstein, Jeffrey Friedman
Hrají: Lily Tomlin, Sharon Stone, Susan Sarandon, Shirley MacLaine, Whoopi Goldberg, John Schlesinger, Tom Hanks, Harry Hamlin, Tony Curtis, Antonio Banderas, Farley Granger, Harvey Fierstein, Ron Nyswaner, Quentin Crisp, Edward Everett Horton, Marlene Dietrich

Obsah: Americký dokumentární film zkoumá, jak zejména hollywoodské filmy prezentovaly gay, lesbické, bisexuální a transgender postavy. Film zahrnuje ukázky z filmů i rozhovory s muži a ženami spojenými s průmyslem Hollywoodu. Ukazuje vývoj zobrazování LGBT postav – vliv cenzury, karikatury a stereotypní prezentaci těchto postav zejména ve starších dobách i pozitivní změny po roce 1990. (Wikipedia)

The Times of Harvey Milktrailer, Wikipedia
Dokumentární, USA, 1984, 90 min
Režie: Rob Epstein
Hrají: Harvey Fierstein

Obsah: Harveyho Milka konečně zná díky filmu Guse van Santa každý. Strhující dokumentární film Doba Harveyho Milka vznikl šest let po Milkově zavraždění, vyhrál Oscara a z příběhu gay politika a aktivisty udělal mezinárodní téma. Pozoruhodné archivní záběry představí skutečného hrdinu, kterého české publikum zná v hereckém provedení Seana Penna. Režisér Rob Epstein později natočil zásadní dokumenty Zapovězené plátno a Paragraf 175. (Mezipatra 2009)

Být ženou (I am a Woman Now)trailer
Dokumentární, Nizozemsko, 2011, 80 min
Režie: Michiel van Erp

Obsah: V diskusích o transgenderu máme obvykle tendenci zaměřovat se na mladé jedince, kteří se teprve chystají na operativní změnu pohlaví nebo jí prošli v relativně nedávné době. Nizozemský režisér Michiel van Erp naopak zkoumá životy transsexuálů v pokročilém věku, kteří operaci podstoupili v 60. a 70. letech minulého století. Filmové bilancování pěti transsexuálů v pokročilém věku ukazuje, že pro některé byla operace řešením, pro jiné jen dalším bodem na cestě hledání vlastní identity. Nikdo z nich však změny pohlaví nikdy nelitoval. A žádný také v letech boje proti předsudkům společnosti a euforie z nabytého ženského těla nemyslel na to, že z něj jednou bude stará dáma. (Jeden svět)

Paris Is Burningukázka, Wikipedia
Dokumentární, USA, 1990, 78 min
Režie: Jennie Livingston

Obsah: Film se zaměřuje na tzv. „ball culture“ New Yorku 80. let 20. století a komunity, které se na ní podílely – afroamerickou, hispánskou, gay či transgender. Filmové záběry zachycují samotnou scénu a dále rozhovory s jejími předními členy (Pepper LaBeija, Dorian Corey, Angie Xtravaganza, Willi Ninja…). Film představuje lidi s různými genderovými identitami a jejich různé formy sebevyjádření, zkoumá také příbuzná témata rasismu, homofobie, AIDS a chudoby.

Kamerunský coming out (Cameroun, sortir du nkuta)trailer
Dokumentární, Francie, 2009, 52 min
Režie: Céline Metzger

Obsah: Roku 1972 vešel ve středoafrickém Kamerunu v platnost zákon umožňující trestat homosexualitu až pěti lety vězení. V roce 2006 místní bulvární tisk zveřejnil seznam padesáti lidí z nejvyšších vrstev „podezřelých z homosexuality" – pro společnost to byl šok, veřejné mínění mělo do té doby o tabuizovaném tématu jasno: V Kamerunu přece žádní homosexuálové nejsou! Místní lidé na kameru vysvětlují, že tohle „chování" sem zatáhli Evropané. Homosexuály čeká vyhnanství z rodiny i komunity. V této atmosféře sledujeme právničku Alici Nkom, jejího klienta Lamberta a také pětici zástupců mladé homosexuální komunity. Alice s nakažlivým optimismem neúnavně bojuje na několika frontách a jako jedna z mála se aktivně snaží bourat hluboce zakořeněné stereotypy v konzervativní kamerunské společnosti. (Jeden svět)

Farmářova touha (Es Bondes längtan/A Farmer's Desire)trailer
Dokumentární / Krátkometrážní Švédsko, 2010, 14 min
Režie: Rebecka Rasmusson

Obsah: Knut je postarší švédský farmář, který celý svůj život prožil v nesprávném těle. Jediné, co si přeje, je alespoň teď jako žena žít, chovat se a užívat si. Film režisérky Rebecky Rasmusson Farmářova touha představuje v duchu severské filmové školy, tedy bez obalu, ale s nadhledem a humorem, cestu člověka, který našel odvahu stát se tím, kým skutečně je. (Jeden svět)

The Butch Factortrailer, stránky filmu
Dokumentární, USA, 2009, 88 min
Režie: Christopher Hines

Obsah: Co znamená být gayem a chlapem? Jakou podobu má gay maskulinita? Jak se mění pohled na mužnost historicky i geograficky? Na tyto otázky se pokouší odpovědět hráč rugby, policista, kovboj, vykroucený chlapec i odborníci z řad historiků, psychologů a sociologů. Dokument sleduje stereotypy a způsob, jak jsou gayové vnímáni okolím i jak vnímají sami sebe. Film pro všechny chlapy a ty, které chlapi zajímají. (Mezipatra 2009)

Netolerance (Netrpeljivost – Ivan)IMDb
Dokumentární / Krátkometrážní, Srbsko a Černá hora, 2002, 25 min
Režie: Marko Popović

Obsah: Veřejně přiznat odlišnou sexuální orientaci je ve společnosti poznamenané nacionalismem, netolerancí a deset let trvající válkou životu nebezpečný krok. (Jeden svět)

Hoši ze Šinjuku (Shinjuku Boys)trailer
Dokumentární, UK, 1995, 50 min
Režie: Kim Longinotto

Obsah: Tatsu, Gaiš a Kazuki pracují v klubu New Marylin v Tokiu jako onnabes. Onnabes jsou ženy, které se převlékají za muže, žijí jako muži a považují se za muže, nikoliv za lesbičky. Tatsu žije se svou přítelkyní, studentkou Tomoe, a díky ilegálně získaným hormonálním injekcím se stále více podobá skutečnému muži. Gaiš představuje sukničkářský typ se spoustou milenek a Kazuki žije se zpěvačkou Kumi, která se narodila jako muž a podstoupila změnu pohlaví. Otevřené výpovědi hlavních hrdinek se střídají se záběry z neobvyklého nočního klubu, jehož návštěvnicemi jsou většinou heterosexuální ženy, zklamané skutečnými muži. Provokativní snímek britských režisérek Kim Longinottové a Jano Williamsové originálně zpracovává témata ženství, sexuality, transsexuality a homosexuality. (Jeden svět)

To je moje rodina (That´s a Family!)trailer
Dokumentární, USA, 2000, 35 min
Režie: Debra Chasnoff

Obsah: Zdaleka ne každé dítě vyrůstá v tradičně uspořádané rodině. To však neznamená, že by tyto děti nemohly prožít šťastné dětství. V hravém americkém dokumentu využívajícím vtipné prostřihy a animační postupy nás samy děti nechají nahlédnout do svých domovů a vysvětlí, jak ze svého pohledu chápou pojmy, jako jsou rozvod, adopce, míšenec, homosexuální pár či nevlastní otec. S odzbrojující dětskou upřímností vyvracejí předsudek, že by kvůli nízkému věku nerozuměly situaci své netradičně uspořádané rodiny. (Jeden svět)

Southern Comfortfilm
Dokumentární, USA, 2001, 90 min
Režie: Kate Davis

Obsah: Vousatý sympaťák Robert se narodil jako dívka. Lola se narodila jako chlapec. Oba se rozhodli nechat si změnit pohlaví. Milují se, ale mnoho šťastných společných chvil už je nečeká. Robert má totiž rakovinu varlat. Už více než dvacet lékařů odmítlo transsexuálovi takovou nemoc léčit. Režisérka Kate Davisová sledovala Roberta během jeho posledního roku života. V něm potkal svou životní lásku Lolu, která se mu stala oporou. Setkal se s rodiči, kteří se smířili s tím, že se z jejich dcery stal syn. A navíc se mu podaří splnit si svůj sen a zúčastnit se konference Southern Comfort, nejvýznamnějšího setkání transsexuálů v Severní Americe. (Jeden svět)

Nezůstávej tiše (Et sheaava nafshi/Keep not silent)ukázka (úvod)
Dokumentární, Izrael, 2004, 52 min
Režie: Ilil Alexander

Obsah: Tři ženy se snaží navzdory svazujícímu prostředí ortodoxní židovské komunity vybojovat si právo na lásku. Problém je v tom, že jejich srdce nepatří muži, ale ženě. Ukryty za závěsy či rozostřeným obrazem webové kamery, postupně odkrývají boj, který každá z nich svedla sama se sebou i se svými blízkými. Zatímco dvě z hrdinek se své přirozené touze rozhodly poddat, třetí dvacet let bojovala sama se sebou a potlačovala svou touhu po ženách, dokud se osudově nezamilovala. Nyní má nesmírný strach z toho, že bude odhalena a zničí tím život svým dětem. „Tóra nás provází celým životem a dává nám návod pro každou situaci. Jen o lesbické lásce mlčí," říká žena, jejíž rodina po čase s těžkým srdcem přijala, že vedle manžela a dětí má ještě intimní přítelkyni. Poetický a velice citlivě natočený snímek odhaluje přání a touhy, které se vymykají přísnému řádu ortodoxních Židů. (Jeden svět)

Neboj se, to přejde (Du ska nog se att det går över)trailer
Dokumentární, Švédsko, 2003, 74 min
Režie: Cecilia Neant-Falk
Obsah: Obsah: „Coming out“ tří mladých Švédek, které přitahují dívky. (Jeden svět)

Osoba Leo de N. (La persona de Leo N.)trailer, stránky filmu
Dokumentární, Itálie, 2005, 86 min
Režie: Alberto Vendemiatti

Obsah: Od roku 1982 platí v Itálii zákon umožňující státem dotovanou změnu pohlaví. Jedinec, který se pro zákrok rozhodne, musí podstoupit řadu vyšetření a psychotestů a vytrvat dva roky, aby potvrdil skutečný a vážný zájem o operaci. Tato procedura je pro některé žadatele a žadatelky natolik zdlouhavá, že raději volí nákladný a nezákonný způsob, tedy pomoc soukromých lékařů či zahraničních klinik. Nicol se rozhodl požádat o pomoc stát. Režisér Alberto Vendemmiati citlivě sleduje jeho pocity, bolesti a složitou cestu směřující ke změně pohlaví, k vyrovnání se se sebou samým i se svým okolím. (Jeden svět)

Řekni amen! (Tagid Amen!/Say Amen)Wikipedia
Dokumentární, Izrael, 2005, 65 min
Režie: David Deri

Obsah: V roce 1962 přišli z Maroka do Jeruzaléma Masud a Aliza Deriovi. Tam si vybudovali nový domov a početnou, soudržnou rodinu se silnou vírou, nezměnitelnými pravidly a rituály. Jejich nejmladší syn David, režisér snímku, se však vymkl konzervativním představám o správné životní cestě. Je homosexuál, což je pro rodinu zcela nepřijatelné. Deriovi zarputile očekávají jeho prohlédnutí a doufají v den, kdy si do rodiny konečně přivede svou nevěstu. Film se stává obrazem jinakosti člověka a jejích důsledků, vztahu přetvářky a pravdy, rozumu a srdce, slepé víry a svobodného rozhodnutí i pohledem na jakoukoli uzavřenou komunitu či jakýkoli druh konzervativismu. Pod veselým tepem rodinného života neustále zaznívá melancholická melodie, která je výrazem autorova smutku nad tím, že jeho vůle být šťastný ho vyřazuje ze společenství, které je pro něj tak důležité. (Jeden svět)

Znásilnění jako trest (Rape for Who I Am)film, IMDb
Dokumentární / Krátkometrážní, Jihoafrická republika, 2005, 27 min
Režie: Lovinsa Kavuma

Obsah: V dokumentu se ozývají hlasy afrických lesbických žen, které se rozhodly bojovat za svou svobodu, šířit osvětu a věnovat se charitativní činnosti zacílené na obhajobu své sexuální orientace v homofobní společnosti. Usilují o tvrdé zakročení proti neustále zamlčovanému násilí páchanému na místních ženách. Znásilnění je zde často chápáno jako trest za lesbické sklony, či dokonce jako způsob „léčení" této odlišnosti. (Jeden svět)

13. komnata (některé z dílů dokumentárního seriálu)
Dokumentární / Krátkometrážní / Životopisný, Česko, 2005, 243 x 30 min
Obsah: V dokumentárním cyklu se lze mimo jiné setkat i se zpověďmi lidí odlišné sexuální orientace – často vypovídají právě o svém coming-outu, vyrovnávání se s jinakostí apod. Příklady: 13. komnata Pavla Vítka (2006), 13. komnata Martiny Navrátilové (2007), 13. komnata Jaroslava Čejky (2008), 13. komnata Milana Heina (2008), 13. komnata Marcela Vašinky (2010), 13. komnata Jiřího Hromady (2011).

Poznámka: 

CZ - film je na internetu dostupný v ČJ nebo s českými titulky

*   - osobní doporučení