Jdi na obsah Jdi na menu
 


Filmy s LGBT/Queer tématikou jako okrajovou či epizodní

Seznam filmů (bude postupně doplňován), v nichž GLBT/Queer tématika není ústřední - lesby nebo gayové se tu například objevují jen ve vedlejších rolích, film obsahuje dějovou linku, epizodu atd. vztahující se k tématu... Také se zde mohou objevit filmy, které lze číst jako "queer" nebo filmy, které se sice netýkají primárně GLBT/Queer tématiky, ale mohou být zajímavé zaměřením na podobná témata (identita, gender). Více zde.

SEZNAM FILMŮ S GLBT/QUEER TÉMATIKOU JAKO OKRAJOVOU ČI EPIZODNÍ:

Antonia (Antonia's Line)trailer, Wikipedia, recenze AJ *
Komedie / Drama, Nizozemsko / Belgie / Velká Británie, 1995, 102 min
Režie: Marleen Gorris
Hrají: Willeke van Ammelrooy, Dora van der Groen, Jan Decleir, Marina de Graaf, Michael Pas, Erik de Bruyn, Els Dottermans, Filip Peeters, Johan Heldenbergh

Obsah: Působivá rodinná sága, zaznamenávající život několika generací s dominantní ženskou rodovou linií, je úsměvnou idylou postavenou na bizarnosti a výlučnosti postav a oslavující činorodý přístup k životu. Antonia, zosobňující ženskou sílu, udává tón pro pochopení lidské svobody v nezávislosti na tradiční morálce. Vedle vyznávání sexuální svobody se to projevuje například i jejím porozuměním pro mentálně postižené vyděděnce. Příběh hraničící s utopií nabývá rysy pohádkové feérie, obsahuje prvky magického realismu a přitom přináší sociologicko-feministickou analýzu společenských poměrů.

Ulička zázraků (El Callejón de los milagros)trailer, Wikipedia
Drama, Mexiko, 1995, 140 min
Režie: Jorge Fons
Hrají: Salma Hayek, Bruno Bichir, Juan Manuel Bernal, Luis Felipe Tovar…

Obsah: V této dramatické mozaice podle románu egyptského spisovatele Nadžíba Mahfúze sledujeme osudy několika obyvatel na předměstí Mexico City. Jednotlivé příběhy hlavních postav jsou představovány postupně – Rutilio, majitel místního baru, zasloužilý otec rodiny, který ve svých padesáti letech objeví své homosexuální sklony; Susanita, stárnoucí slečna, majitelka nájemního domu, která stále čeká na toho pravého; Alma, místní kráska, která má problémy s drogami a prostitucí; její matka, která se živí vykládáním karet a mnoho dalších. Film je jedním z nejoceňovanějších mexických filmů vůbec, posbíral mnoho domácích i mezinárodních cen.

Interview s upírem (Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles)trailer, Wikipedia CZ
Drama / Fantasy / Horor, USA, 1994, 123 min
Režie: Neil Jordan
Hrají: Tom Cruise, Brad Pitt, Kirsten Dunst, Stephen Rea, Antonio Banderas, Christian Slater…

Obsah: Příběh jejich prazvláštního vztahu začal roku 1791 v New Orleansu, kdy věčný upír Lestat pomohl překročit citlivému a přitažlivému mladíkovi Louisovi práh lidského utrpení. Louis v tu chvíli ale ani zdaleka netušil, že věčný život v nikdy nekončící noci je mnohem větším prokletím než jakákoliv lidská bolest.

Muži, kteří nenávidí ženy (Män som hatar kvinnor/Mænd der hader kvinder)CZ trailer, Wikipedia, recenze ČJ CZ *
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller, Švédsko / Dánsko / Německo / Norsko, 2009, 146 min
Režie: Niels Arden Oplev
Hrají: Michael Nyqvist, Noomi Rapace, Lena Endre, Björn Granath, Annika Hallin…

Obsah: Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Film má dvě pokračování (Dívka, která si hrála s ohněm a Dívka, která kopla do vosího hnízda), z nichž první mimo jiné zahrnuje Lisbethin lesbický vztah.

Účastníci zájezdutrailer, recenze ČJ
Komedie, Česko, 2006, 113 min
Režie: Jiří Vejdělek
Hrají: Anna Polívková, Eva Holubová, Bohumil Klepl, Ondrej Kovaľ, Květa Fialová, Jaromír Nosek, Adrian Jastraban, Jitka Kocurová, Jana Štěpánková, Miroslav Krobot, Pavel Liška…

Obsah: Komedie podle románu a scénáře nejpopulárnějšího současného českého spisovatele Michala Viewegha navazuje na úspěch Románu pro ženy, který se stal nejúspěšnějším filmem loňského roku. Na dovolenou autobusem k Jadranu vyráží náhodná skupinka cestujících. Najdeme mezi nimi sympatickou Jolanu, její rodiče, jejichž partnerství léty dospělo k stereotypu, nebo šarmantní stárnoucí dámy Helgu a Šarlotu. Hvězdou zájezdu je Max, zpěvák a sexy idol, který si chce od erotických dobrodružství odpočinout s kamarády – gayi.

Mysterious Skintrailer, Wikipedia, stránky filmu
Mysteriózní / Drama, USA / Nizozemsko, 2004, 99 min
Režie: Gregg Araki
Hrají: Joseph Gordon-Levitt, Elisabeth Shue, Mary Lynn Rajskub, Michelle Trachtenberg, Bill Sage, Richard Riehle, Chris Mulkey, Billy Drago, Brady Corbet, David Lee Smith…

Obsah: Film souběžně vypráví příběhy dvou chlapců, kteří vyrůstali na přelomu 80. a 90. let v malém městečku v americkém Kansasu. Brian věří, že byl v osmi letech unesen mimozemšťany, a proto trpí nočními můrami a není schopen čelit šikaně. Stejné léto byl Neil zneužit svým trenérem. Zlomový zážitek poznamenal život obou, ale zcela odlišně. Relativně jemným a otevřeným způsobem se film dotýká tabuizovaného tématu pedofilie a jejích možných psychosexuálních následků.

Poslední útěk do Brooklynu (Last Exit to Brooklyn)trailer, Wikipedia CZ
Drama, USA / Velká Británie / Západní Německo, 1989, 102 min
Režie: Uli Edel (podle předlohy Huberta Selbyho Jr.)
Hrají: Stephen Lang, Jennifer Jason Leigh, Burt Young, Peter Dobson, Jerry Orbach, Stephen Baldwin, Sam Rockwell, Ricki Lake, Alexis Arquette, Mark Boone Junior, Colleen Flynn, Mike Starr, Michael O'Hare, Frank Vincent, Camille Saviola, Rutanya Alda, Hubert Selby Jr.

Obsah: Na pozadí velké stávky se odvíjejí dramatické příhody několika hrdinů: vedoucího stávkové kanceláře Harryho, který podlehne svým homosexuálním sklonům, dělníka Big Joea a jeho rodiny, lehké holky s přezdívkou Tralala, která téměř nevědomky prožije krátkou lásku, a jejího přítele Vinnieho, vůdce uličního gangu. Drsná, pesimistická podívaná nepřináší očekávanou katarzi, je jen pochmurným obrazem světa „na okraji“. (Filmový přehled) 

Poznámka: 

CZ - film je na internetu dostupný v ČJ nebo s českými titulky

*   - osobní doporučení

 
GLBT/Queer filmy: