Jdi na obsah Jdi na menu
 


Úvodní poznámka

a_transgender-symbol_withfilmroll.pngV této rubrice bych chtěla postupně zveřejnit seznamy filmů, které lze zařadit do kategorie LGBT (GLBT), případně šířeji mezi "queer filmy". Existuje sice už dost podobných seznamů nebo přímo stránky věnované těmto filmům (např. Filmy s lesbickou a gay tématikou), ale žádný z nich mi úplně nevyhovoval a tak jsem si začala vytvářet vlastní.

Pro zjednodušení jsem filmy rozdělila do několika skupin (gay, lesbické...). Jsem si přirozeně vědoma toho, že podobné rozdělení může být značně problematické - tak například mezi "gay filmy" jsou filmy historické, v nich se jejich protagonisté zcela jistě neidentifikovali jako gayové, podobně je tomu i u "lesbických filmů". A dokonce i hrdinové současných filmů se mohou vzpírat podobným škatulkám. K této otázce se zajímavě vyjadřuje filmový historik a teoretik Harry M. Benshoff v Cinepuru - v souvislosti se známým filmem Zkrocená hora:

"Většina kritiků a kritiček, která doposud psala o Zkrocené hoře, o ní mluvila jako o „gay kovbojském filmu“. Znovu se ptám proč? Necháme-li stranou příležitostný homosexuální styk, kterému se dva hlavní hrdinové každých pár let oddávají, ani Ennis, ani Jack se nehlásí ke gay, queer nebo jinak homosexuální identitě. Ve skutečnosti jsou postavy docela veřejně a zjevně heterosexuální ve většině svých scén a film se primárně zaměřuje na každodenní všednost heterosexuálních institucí, jakými jsou chození na rande, svatba, výchova dětí, práce a další rodinné záležitosti. Tak jakou nálepkou – heterosexuální, nebo homosexuální – bychom měli Ennise a Jacka ocejchovat?" 

Nicméně v rámci svého amatérského seznamu či seznamů jsem filmy přesto rozdělila, s tím, že například "gay filmy" bychom měli chápat jako filmy, v nichž muži jsou přitahováni k jiným mužům, mají silná a ne tak úplně "heterosexuální" citová pouta k osobám stejného pohlaví, vyrovnávají se s tím, že po mužích touží atd.

Snažila jsem se u všech filmů o alespoň jeden či dva odkazy, kde lze získat víc informací o daném filmu, včetně odkazu na trailer. Informace o obsahu pocházejí většinou z ČSFD - často jde o oficiální texty distributora, pokud je zdrojem někdo jiný (filmový festival, uživatel ČSFD...), uvádím to v závorce. Časté jsou odkazy na Wikipedii - tam lze totiž často najít spoustu dalších odkazů.

Do seznamu jsou zařazeny filmy z celého světa, z nichž jen některé jsou dostupné v českém znění nebo s českými titulky. Pokud vím s určitostí o dostupnosti filmu v českém znění či s českými titulky, je označen CZ, slovenské znění či titulky pak SK. Samozřejmě, nemůžu vědět o všem :-), vaše doplnění uvítám. Kromě toho, u mnohých dalších filmů si lze zvlášť stáhnout film a české titulky...

Jinak žádná kritéria výběru neexistují, snad jen s tím, že se snažím vybírat filmy alespoň průměrné či lehce podprůměrné kvality, o čemž většinou něco napovídá jejich hodnocení na internetových databázích apod. Filmy, které mně osobně přišly výborné nebo aspoň dobré (a rozhodně jsem nelitovala ztráty času) značím hvězdičkou (*) jako osobním doporučením. Tyto filmy nemusí být dokonalé, ale něčím mě zaujaly... Jen pro představu - hodnotila bych je aspoň 50% (ze 100%) nebo 3 hvězdičkami z 5. Ovšem neviděla jsem zdaleka všechno a nejspíš ani neuvidím, některé filmy nejsou zrovna můj šálek čaje už podle anotace - každý máme svůj vkus, oblíbené žánry atd.

Seznamy nejsou (a vzhledem k charakteru filmového světa a stálému natáčení nových děl nikdy nebudou) vyčerpávající a všezahrnující, navíc je budu doplňovat postupně. Je to jen jeden z mnoha amatérských seznamů, zázraky od něj nečekejte :-)

Všechny komentáře, opravy a doplňky k seznamům uvítám zde:

petami.estranky@seznam.cz

P.S. Pokud vás některé filmy zaujmou, můžete zkusit třeba i fanfiction, kterou k některým známým a oblíbeným filmům najdete například na Fanfiction.net. Jako příklad uvádím Shelter (Surfaři) nebo Imagine Me & You (Svatba ve třech).

  

 

LGBT/Queer filmy:
 

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons.