Jdi na obsah Jdi na menu
 


LGBTQ knihovnička

V první části uvádím převážně své oblíbené knížky s LGBTQ tématikou (nejen beletristické), které jsou většinou součástí mé knihovny, patří sem i knihy, které se mi zdají dobré nebo něčím zajímavé, i když mě osobně zas tolik neoslovily. Všechny uvedené jsem četla a podle míry svého zaujetí je hodnotím jednou až třemi hvězdičkami, což prosím berte jako čistě subjektivní názor, nejsem literární kritička a často mě nadchne víc dobře napsaná oddechovka než literárními cenami ověnčené veledílo.

Inger Edelfeldtová: Šikovnej kluk ***

sikovnejg.jpgUž několik desítek let stará knížka je citlivým příběhem Jima, který se se svou „jinakostí“ musí vyrovnat v době, kdy nebyla obecně příliš přijímána. Přesto knížka působí současně a osobně se mi moc líbila hlavně kvůli postavě Matse, který se stane Jimovou první láskou. Líčí Jimovo vyrůstání v rodině s ochranitelskou matkou a odtažitým chladným otcem, jeho šikanu ve škole a pozvolné objevování své společností opovrhované sexuality. Teprve vztah s otevřenějším a sympatickým Matsem pomůže Jimovi pomalu přijmout sebe sama.

Madeline Millerová: Achilleova píseň ***

achill.jpgNe vždy je vztah antického hrdiny Achilla a jeho věrného druha Patrokla viděn jako milostný, ale v téhle knize je ústředním tématem právě jejich láska. Chlapec Patrokles, na první pohled spíše nezajímavý, ale zároveň pozoruhodný svou laskavostí a charakterem, přichází na dvůr Achilleova otce jako vyhnanec a brzy se stává Achilleovým společníkem a v letech dospívání i jeho milencem. Patroklovýma očima vidíme nejen jejich krásně a poeticky vylíčený vztah, ale i celou slavnou trójskou válku, která neodvratně spěje k tragickému konci obou hrdinů. Upřímně přiznávám, že závěr příběhu mě dojal k slzám… i když svým způsobem vlastně není tak tragický, jak bychom očekávali. Vřele doporučuji ke čtení.

Mary Renaultová: Alexandrovská trilogie ***

persky-chlapec-9788072031528.873158964.gifZ LGBTQ pohledu stojí za zmínku především první dva díly, Oheň z nebes a Perský chlapec. U autorky mi sice vadí některé její postoje (misogynie), ale nedá se jí upřít literární talent, její knihy jsou velmi čtivé a přímo vás vtahují do dávných dob. V prvním díle je líčeno mládí Alexandra Velikého a také jeho probouzející se láska k Héfaistiónovi, která se stane konstantou jeho života. Druhý díl je vyprávěn z perspektivy eunucha Bagoáse, který se stane Alexandrovým milencem a až do Alexandrovy smrti ho provází na všech dobyvačných taženích.

Jan Folný: Buzíčci ***

buzicci927.jpgVýborná a čtivá knížka se skládá z více vzájemně propojených příběhů zachycujících především členy současné pražské gay komunity, nezapomíná ale ani na lesby nebo LGBT seniory a nebojí se těžkých témat ani kritického či ironického pohledu. Osobně jsem si velmi oblíbila první povídku líčící s nadhledem promiskuitní životní styl povrchního Michala, smutnou rekapitulaci promarněného života v povídce Neviditelný nebo milostnou historii Tomáše, který by už konečně rád našel lásku.

Jan Folný: Od sebe/k sobě **

od-sebe-k-sobe-9788090419315.280299474.jpgAutor Buzíčků vstoupil do literatury příběhem bisexuálního kluka, který odjíždí na čas do Irska a tady teprve objevuje svět lásky s muži, zároveň se ale nezříká ani sexuálních dobrodružství nebo vztahů se ženami. Sama jsem držela palce hlavně vztahu vypravěče a Seamuse. A stojí za zmínku, že s jemným připomenutím hrdinů této prózy se setkáme i v Buzíčcích

Benjamin Alire Sáenz: Aristoteles a Dante objevují záhady vesmíru **

big_aristoteles-a-dante-odhaluji-zahady-lqg-260515.jpgPříjemná knížka o vztahu dvou chlapců, jejichž přátelství pozvolna a velmi nenápadně přerůstá do „něčeho víc“, Ari a Dante přitom řeší i běžné problémy dospívání nebo rodinné potíže. Jejich silné přátelství se nakonec promění v lásku, kterou si ovšem jeden z nich nejprve nechce přiznat. Je to knížka, o které se mi těžko píše, takže si ji prostě musíte přečíst…

David Levithan: Líbali jsme se **

libalibig.jpgAutor skládá dohromady několik příběhů chlapců, kteří mají společné to, že milují nebo chtějí milovat jiné chlapce. Je tady například probouzející se láska nebo spokojený vztah, je tady i nešťastný a osamělý Cooper nebo dvojice Harryho a Craiga, která se rozhodla vytvořit rekord v nepřetržitém líbání a upozornit tak i na problematiku homofobie. Velmi zajímavé, alespoň pro mě, bylo rámování příběhu „chórem“ mužů z nedávných a přesto mnohem obtížnějších dob – jedná se totiž o „vzpomínky“ mrtvých mužů, kteří se stali obětí AIDS – jako kdyby se nad všemi současnými příběhy vznášeli duchové, kteří jejich hrdinům drží palce.

Jiří Karásek ze Lvovic: Ztracený ráj **

ztraceny-raj.jpgVedle vykreslení dětského světa hlavního hrdiny Viktora nebo obrazu zmizelého světa starého Smíchova se v románu setkáme s ještě jednou výraznou linií a tím je postupné uvědomování si odlišné sexuální orientace. Jemné náznaky Viktorkovy jinakosti se objevují už v úvodních částech románu a přestože nikdy není explicitně řečeno „jsem homosexuál“, postupně je zřejmé, že Viktorka není přitahován k dívkám. Když ho milovaný kamarád Oldřich opustí, aby se mohl scházet s děvčetem, Viktor žárlí – měl Oldřicha rád a chtěl ho mít jen pro sebe. V učebnicích pak Viktorka obdivuje obrázek polonahého ztepilého Benjamína, poutá ho vylíčení Achillovy mužné krásy…Více o tomto zajímavém románu zde.

Diana Gabaldon: Lord Grey a důvěrná záležitost/Lord Grey a ztracený deník **

570x460x0_2ca7c24f21e37f4d4721998c13495381.jpgAutorka se proslavila historicko-fantastickou sérií Outlander (Cizinka), podle níž se momentálně natáčí stejnojmenný seriál a v níž vystupuje také vedlejší postava lorda Greye, který se zejména v posledních dílech stává dobrým přítelem ústředního páru (Claire a Jamieho). John Grey je laskavý, dobrý a spravedlivý muž a voják, kterého však tíží to, co je dobově (v 18. století) označováno jako „sodomie“ – a také marná láska k Jamiemu Fraserovi. Diana Gabaldon mu věnovala samostatnou sérii, z níž byly do češtiny přeloženy dva uvedené romány. John zde stále vzpomíná na svou první velkou lásku, zemřelého Hectora, ale v druhé knize prožije intenzivní vztah s Percym a až příliš pozdě si uvědomí, že ho miloval. Mám pro Johna Greye slabost a obě knihy jsou čtivé a zdaleka se nevěnují jen osobnímu životu hrdiny, John zde řeší jisté neveřejné detektivní záležitosti.

Jandy Nelsonová: Dám ti slunce ***

dam-ti-slunce-rwj-260443.jpgHlavními postavami románu jsou dvojčata Jude a Noah, kteří si jsou velmi blízcí. Už ve třinácti si Noah uvědomí, že je gay, když si zamiluje do Briana, v té době také touží dostat se na vysněnou uměleckou školu. Do života Noaha a jeho sestry však náhle zasáhne tragická událost a po třech letech je všechno jinak, než mělo být. Možná ale ještě není nic ztraceno…

Lynn Flewelling: Noční běžci ***

stesti-ve-stinech---nocni-bezc.jpgSedmidílná fantasy série začínající románem Štěstí ve stínech má dva hlavní hrdiny, Aleca a Seregila. Seregil je muž mnoha tváří – je špehem, šikovným zlodějem, potulným bardem, ale také čestným člověkem, který je loajální ke svým přátelům a ke Skale a její královně. Jako příslušník Aurenfaieů, kteří se dožívají až 400 let, je ve svých téměř 60 letech stále mladík, navíc mimořádně pohledný a okouzlující. S mladičkým osiřelým Alekem se setkává ve vězení a když Seregilovou zásluhou společně uprchnou, mladík se stává jeho chráněncem, učedníkem, přítelem a posléze i milencem a životní láskou. Nightrunners jsou ale nejen příběh Aleka a Seregila a jejich vřelého vztahu – pořád je to především poutavá fantasy s nabitým dějem, zajímavými postavami i prostředím, kromě odlehčených pasáží obsahuje i notnou dávku temnoty a krutosti a svou roli sehrává i svět magie s čaroději a kouzly. Významnou úlohu v ději má kromě ústřední dvojice moudrý starý Nysander a jeho učedník Thero, zapomenout nelze ani na Seregilova dávného kamaráda Micuma s jeho rodinou (především s vojačkou Bekou), jeho prvního milence Ilara nebo nejmladší dceru královny Idrilain – princeznu Kliu. Svět kolem Aleka a Seregila, především Skala, pak zaujme jako svět rovných příležitostí a otevřeného přístupu k sexualitě.

Lynn Flewelling: Tamířina trilogie ***

diteproroctvi_1.jpgTamířina trilogie (Dítě proroctví, Skrytý válečník, Královna věštců) je dílem autorky Nočních běžců a netýká se přímo gay nebo lesbických postav, ale v podstatě problému genderové identity, neboť hlavní hrdinka je vychovávána jako chlapec, aniž by to až do dospívání tušila. Jde o velmi zajímavý, znepokojivý a také velmi čtivý příběh, ke kterému se neustále vracím. A okrajově se zde navíc setkáme i s několika „gay“ postavami a krátce i se Seregilovým předkem – příběh prince Tobina/královny Tamír se totiž odehrává ve stejném vesmíru.

Jan Guillou: Norský dandy **

norsky953.jpgRomán je druhou částí rozsáhlejší ságy Velké století, ale dá se číst i samostatně. Vypráví o životních osudech Sverreho, nejmladšího ze tří nadaných norských bratrů, který odchází do Anglie se svým milencem Albertem. Příběh jejich lásky se odehrává na počátku 20. století, kdy se oba stávají součástí slavné Bloomsburské skupiny (kam patřila například Virginia Woolfová), která proslula značným volnomyšlenkářstvím a také uvolněným postojem k sexualitě. Vystudovaný inženýr Sverre se v Anglii začne věnovat malování a až do první světové války prožívá se svým milovaným Albiem štěstí, které mu vynahrazuje i (dočasné) zavržení ze strany rodiny.

K. M. Soehnlein: Svět normálních kluků **

svet.jpgPoutavý příběh dospívajícího Robina není úplně veselým čtením, už proto, že se odehrává ve stínu rodinné tragédie (těžkého zranění a posléze úmrtí Robinova bratra). Citlivý a osamělý Robin, který má blízko k matce, prožívá první sexuální zkušenosti a zmatky, zároveň se musí vyrovnávat s obtížnou rodinnou situací.

 

John Irving: V jedné osobě *

v-jedne-osobe.jpgJohn Irving, který proslul třeba romány Svět podle Garpa nebo Pravidla moštárny, nám v tomto díle představuje bisexuálního hrdinu Williama, který žije se svou poněkud bizarní rodinou v malém městě a posléze se stěhuje do New Yorku. Román se zabývá mimo jiné otázkami sexuální identity, transsexuality nebo AIDS, obsahuje množství zajímavých postav, prostředí a událostí (někdy možná až příliš mnoho). Určitě bych k ději nebo postavám měla pár výtek, ale za přečtení stojí.

Will Davis: Polibte si! **

polibteii2.ashx.jpegPodle anotace jde o „vtipný, nahořklý a úžasně zábavný, skvěle vypracovaný portrét přemoudřelého teenagera s hlavou plnou trápení, který stojí tváří v tvář ošemetnému dospívání a hledání sebe sama“. Šestnáctiletý Jaz čelí mnoha problémům, z nichž první milostné zmatky jsou vlastně tím nejmenším. Navzdory tomu je to příjemné čtení a Jazovi při něm držíte palce.

 

Michael Chabon: Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye ***

kavalier-clay.jpgSilný, naléhavý, dojemný a přitom bez patosu podaný příběh, který se zabývá otázkami židovství (včetně legendy o golemovi) nebo emigrace, ale i historií komiksu, je v něm přátelství, láska i smrt, tragika i komika. Samuel (Sammy) Clay a Josef (Joe) Kavalier se na počátku knihy jako mladí muži (a příbuzní) setkávají v jednom brooklynském bytě a od té chvíle sledujeme jejich osudy – společně vytváří mimo jiné postavu komiksového hrdiny Eskapisty, který podobně jako Joe nebo slavný (a v knize opakovaně zmíněný) Houdini umí bravurně uniknout ze všech pout a zámků. Přestože je jejich komiksový příběh úspěšný, život hlavních hrdinů rozhodně nepřipomíná pohádku – Joe sice prožívá lásku s Rosou, ale nikdy se nevyrovnal se smrtí své rodiny během druhé světové války, Sammy se zase potýká se svou tehdy stále pronásledovanou sexuální orientací… Podle mého názoru jednoduše skvělý román, ke kterému se opakovaně vracím.

Sjón: Měsíční kámen **

mesicni.jpgÚtlá knížka je zvláštním, ale jedinečným a fascinujícím příběhem „chlapce, který nikdy nebyl“. Anotace o něm uvádí: „Je podzim roku 1918, poslední rok první světové války. Obyvatelé hlavního města Islandu, patnáctitisícového Reykjavíku, pozorují oblohu zbarvující se září ohně a plynů ze sopečných výbuchů. Národ slaví vítězství staletého boje o nezávislost na dánské monarchii, radost je však pokažena zákeřně propukající epidemií španělské chřipky. V tomto mikrokosmu se pohybuje šestnáctiletý chlapec, citově vyprahlý sirotek, který si vydělává obsluhou místních homosexuálů a žije filmy promítanými ve dvou reykjavických biografech.“

Michael Cunningham: Tělo a krev **

telo.jpgCunningham patří k mým oblíbeným autorům a zaujal mě i příběh rodiny Stassosových, především postava homosexuálního syna Billyho. Jde v podstatě o čtivou rodinnou ságu, která v jednotlivých kapitolách líčí velkou část 20. století v Americe očima rodiny pocházející z Řecka a kterou potkávají kromě úspěchů i zklamání a tragédie.

 

Michael Cunningham: Domov na konci světa **

domov-na-konci-sveta.jpgJedna z nejznámějších Cunninghamových próz, která byla i zfilmována, líčí vyrůstání dvou poněkud netypických chlapců v Ohiu a později vztah tří lidí (Jonathana, Bobbyho a Claire), kteří spolu vytvoří netradiční rodinu.

 

 

Alan Hollinghurst: Linie krásy *

linie-krasy.jpgJde o příběh Nicka, který pochází ze skromných poměrů a snaží se proniknout do vyšší společnosti, kterou zosobňuje například rodina poslance, u které dočasně žije. Problém však představuje Nickova (tajená) homosexualita, která v Anglii za vlády Margaret Thatcherové znamená stále značné společenské stigma, navíc jde i o dobu propukající epidemie AIDS. Alan Hollinghurst je nesporně dobrý spisovatel, ale tak úplně se mi nepodařilo do románu ponořit.

Radoslav Nenadál: My tě zazdíme, Aido *

my-te.jpgTohle je v mnoha ohledech spíš taková zvláštní a hlavně smutná knížka, která vyšla už před čtvrtstoletím. Tragický příběh jednoho vztahu v homofobní společnosti obsahuje mnohá klišé a jistě jej nelze považovat za vrchol české literární tvorby, ale na druhé straně nepostrádá určitou zajímavost a za přečtení stojí už kvůli tomu, že patří k prvním českým knihám s tématikou homosexuality. Z autorových děl stojí za zmínku ještě například soubor tří povídek Tutka.

Alice O'Really: Cesta, Česká trojka, Okamžik ***

cesta.jpgTrojice povídek je dostupná v knižní podobě pouze v omezeném soukromém vydání, lze je však najít i na internetu. Autorka má svůj styl i vidění světa, které nemusí konvenovat každému, ale já se k jejím příběhům o lásce mužů k mužům ráda vracím.

 

Edward Morgan Forster: Maurice *

maurice.jpgPróza slavného anglického autora je známá i ve filmové podobě, kde hlavní postavy ztvárňují James Wilby, Hugh Grant a Rupert Graves. Odehrává se počátkem 20. století, v době, kdy homosexualita byla trestná. Vztah hlavního hrdiny se spolužákem Clivem je odsouzen k zániku, později však nachází štěstí s níže postaveným mladíkem Alecem. Kniha vyšla až desítky let po napsání a ocenění si zaslouží především autorova odvaha dát jí šťastný konec – možná to byl jeden z důvodů, proč (na rozdíl třeba od lesbické Studny osamění) ve své době nevyšla.

smrt.jpgThomas Mann: Smrt v Benátkách *

Slavné klasické dílo zachycující okouzlení staršího muže mladým chlapcem na dovolené v Benátkách.

 

 

John Green, David Levithan: Will Greyson, Will Greyson *

will6.jpgRomán (dílo dvou v současnosti známých autorů) mě sice poněkud zklamal, ale to neznamená, že vás tento příběh ze středoškolského prostředí nemůže oslovit.

 

 

Sarah Watersová: Špičkou jazyka ***

watersova_spickou_jazyka.jpgPřiznávám, že tenhle slavný román mě nadchl – kombinace viktoriánské éry, lesbické lásky a vypravěčského umění má rozhodně něco do sebe. Mladá dívka Nancy z rodiny zabývající se lovem a zpracováním ústřic se jednoho dne setká s umělkyní Kitty vystupující v pánském obleku a od prvního okamžiku je jí fascinována…

 

Sarah Watersová: Zlodějka *

zlodejka.jpgDalší z románů Sarah Watersové mě neoslovil tolik jako Špičkou jazyka, ale pořád je to zajímavé a nadprůměrné čtení. Nedávno byl zfilmován (s dějem přesunutým do Japonska) pod názvem Komorná.

 

 

Stieg Larsson: Milénium ***

Muži, kteří nenávidí ženy/Dívka, která si hrála s ohněm/Dívka, která kopla do vosího hnízda

muzi.jpgSlavná trilogie staví do popředí postavy Lisbeth Salanderové a Michaela Blomkvista, které krátce spojuje i sexuální vztah. Čtyřicátník Mikael je především investigativní a čestný novinář - a také muž, který nedokáže odolat ženským půvabům. Ovšem mnohem zajímavější hrdinkou je Lisbeth, která - mimo jiné - boří některé genderové stereotypy. Geniální počítačová hackerka a samotářka s poněkud asociálním chováním i vlastním morálním kodexem navazuje sexuální vztahy s muži i ženami a je nesporně jednou z nejoriginálnějších literárních hrdinek poslední doby. V prvním díle, který nejvíc připomíná detektivku, pátrá spolu s Mikaelem po dávno zmizelé dívce a postupně spolu odkrývají temná tajemství jedné bohaté rodiny. V dalších dílech se pozornost přesouvá k samotné Lisbeth a jejím vlastním tajemstvím. Setkáváme se s problematikou násilí na ženách či prostituce, románovou trilogii ale můžeme číst i jako politický thriller či společenskokritický román rozkrývající nejrůznější společenské otázky a problémy.

Radclyffe Hallová: Studna osamění *

big_studna-osameni-xkc-71264.jpgUpřímně, myslím si, že známý příběh Štěpy Gordonové má dnes cenu číst hlavně jako dokument doby, protože tento proslulý román je sice čtivý, ale vychází z dnes už dost překonaného pojetí jiné sexuální orientace – svým vylíčením nešťastného osudu hlavní hrdinky chce hlavně vzbudit soucit s takto „postiženými“ jedinci. Nicméně, pokud se někdo zabývá hlouběji historií stejnopohlavní a především lesbické lásky nebo o dobové pojetí sexuální „inverze“, tak se tomuto dílu nemůže vyhnout.

pijpelinky.jpgJacob Israel de Haan: Pijpelinky *

Tahle kniha mě vlastně příliš nezaujala, byl to takový hodně zvláštní příběh o vztahu dvou studentů. Je nicméně zajímavá tím, že jde o první nizozemskou knihu s otevřeně homosexuální tematikou, která vyšla už roku 1905.

 

Michael Cunningham: Hodiny **

big_hodiny-edl-4506.jpgSlavné dílo britské spisovatelky Virginie Woolfové Paní Dallowayová zachycuje jediný den v životě hlavní postavy. Stejný postup volí i Cunningham, tři hrdinky Hodin jsou navíc výrazně ovlivněny právě knihou Paní Dallowayová. První z nich je sama autorka, která knihu právě píše ve vesnickém Richmondu, druhou hrdinkou je Laura Brownová, která knihu na konci 40. let 20. století právě čte a je to jedna z mála věcí, která jí v jejím na první pohled báječném životě  manželky a matky přináší uspokojení. Do třetice se setkáváme s Clarissou, jejíž příběh se odehrává koncem 20. století, v den, kdy chystá pro přítele Richarda (umírajícího na AIDS) oslavu získání literární ceny. Hodiny plynou pomalu, ale zároveň je to živá kniha, ať už její postavy přemýšlí nebo jednají. Jejich pocity, jejich jednání a jejich chápání reality se někdy mohou na první pohled zdát neobvyklé nebo divné, ale postupně si uvědomujeme, že se čas od času vynoří i u nás - sama jsem se v některých pocitech postav docela poznávala... Stejně tak autor realisticky zachycuje každodennost. I zdánlivě banální věci však v jeho podání mohou mít osudový význam (Lauřin dort) a i v nešťastných dnech můžeme zažít okamžiky štěstí... Setkáváme se zde se vzpomínkami, dlouhými úvahovými pasážemi i s motivy lesbické lásky. Je to kniha spíše smutných témat (umírání, nemoc, tiché zoufalství všedního dne), ale zároveň lyrická, pozitivní a končící jistou nadějí, za kterou autor získal Pulitzerovu cenu a podle níž byl natočen úspěšný stejnojmenný film.

Lucía Etxebarría: Beatriz a nebeská těl(es)a *

beatriz.jpgOd autorky mě více zaujal román Láska, zvědavost, prozac a pochybnosti, ale tahle knížka s (mimo jiné) lesbickou tématikou se taky nečetla špatně, i když po letech si podrobnosti už moc nevybavuju. Tak alespoň něco málo z anotace: „Beatriz se vznáší na oběžné dráze madridských klubů a hledá kontakt s těmi pravými nebeskými těl(es)y. Osciluje mezi erotickým dusnem nebezpečně uhrančivé Moniky a sladkou stálostí bývalé striptérky Cat. Kartami zamíchá i drsná dávka mužské energie.“

big_barva-nachu-oea-29618.jpgAlice Walkerová: Barva nachu **

Proslulý román známé afroamerické autorky se věnuje i lesbické lásce.

 

 

 

Walt Whitman: Stébla trávy ***

stebla.jpegNejsem až tak moc čtenářkou poezie, ale Stébla trávy, klasické dílo americké literatury, patří k výjimkám a to nejen pro svůj homoerotický nádech.

 

 

obrazorig.jpgOscar Wilde: Obraz Doriana Graye **

Opět klasické dílo autora, jehož homosexualita vedla k jednomu z nejznámějších procesů nejen v anglických dějinách. Postavy samozřejmě nedeklarují svou jinou sexuální orientaci otevřeně, ale podtext je v příběhu celkem zřejmý…

 

Peter Ackroyd: Fiktivní deník Oscara Wildea *

6841170_fiktivni-denik-oscara-wildea_400.jpgSoučasný britský spisovatel se zaměřuje na poslední období života slavného spisovatele v době, kdy měl za sebou slávu i vězení.

 

 

 

Ivona Březinová: Blbnutí s Oscarem *

blbnuti95.jpgTohle je knížka určená primárně dospívajícím dívkám a z mého pohledu má dost nedostatků (například autorčin v podstatě dost konzervativní pohled na homosexualitu a její projevy), nicméně se jí musí přiznat, že se čte celkem hezky a je také jedním z mála původně českých děl zabývajících se tématem coming-outu. Jde o jednu knížku ze série, ale dá se číst i samostatně. Parta mladých lidí se vydává na pár týdnů na jazykový kurz do Irska a do té doby „heterosexuální“ Rosťa se zde zamiluje do kluka, což překvapí a zaskočí nejen jeho kamarády, ale také jeho samotného. 

Jan Seidl (ed.): Teplá Praha ***

tepla.jpgHodně zajímavá kniha nabízí snad stovky minipříběhů, které někdy dobře ilustrují dobovou situaci homosexuality a jindy jsou zase poutavými sondami do života většinou neznámých lidí a jejich osudů, které se odehrávají na nejrůznějších konkrétních místech Prahy. Nejde přitom o žádný bulvár, vše je postaveno na poctivém studiu pramenů a stačí knížku otevřít na kterémkoliv místě a můžeme si přečíst kousek z pozoruhodné a běžně v podstatě neviditelné historie.

Lillian Faderman: Krásnější než láska mužů ***

krasnejsi.jpgObsah v podstatě shrnuje podtitul: Romantické přátelství a láska mezi ženami od renesance po současnost. Autorka se zabývá mimo jiné pozoruhodným fenoménem důvěrných ženských přátelství, které nahlíženy dnešníma očima působí „podezřele“ intimně, ale které se odehrávaly ve zcela odlišném kontextu a zcela jiném pohledu na lásku a sexualitu. Setkáváme se zde s mnoha pozoruhodnými ženami a sobě navzájem zcela oddanými ženskými dvojicemi nebo s literárními doklady těchto vztahů. Autorka však líčí také postupnou proměnu názorů, formující se lékařské definování sexuálních identit a „vznik“ lesbické lásky, jak jí rozumíme dnes. Je to velice zajímavé a přitom poutavé čtení, které vám pravděpodobně hodně rozšíří obzory.

Leila Rupp: Vytoužená minulost ***

vytouz12.jpgPodobně jako u předchozí knihy je výmluvný podtitul: Dějiny lásky a sexuality mezi osobami stejného pohlaví v Americe od příchodu Evropanů po současnost. Setkáváme se zde s původními mužskými obyvateli Ameriky, kteří se převlékali za ženy, s láskou mezi kovboji, s líčením soudních procesů i světa mužské prostituce. Poutavé líčení nejrůznějších míst a komunit v různých dobách spojuje autorčino přesvědčení o nemožnosti definovat sexualitu a sexuální identitu a řadit například sexuální chování lidí v minulosti do nějakých škatulek. Osvěžující je i autorčina pozornost věnovaná ženám, které například v českých publikacích na podobné téma mají jen minimum místa.

Martin C. Putna a kol.: Homosexualita v dějinách české kultury **

putna.jpgObjemné a informačně nabité dílo se v jednotlivých kapitolách zaměřuje na literaturu, výtvarné umění či film. Osobně mě zaujala například úvodní kapitola Sodomité, duchovní přáteléa amazonky aneb Co bylo, když homosexualita ještě nebyla (Martin C. Putna) a od téhož autora Homosexualita v novodobé české literatuře, statě věnované Václavu Krškovi nebo Toyen. Kniha má i slabší části (podle mě například Dvacet let bojů za populární homosexuální literaturu), ale jako celek si rozhodně zaslouží místo ve vaší knihovně.

Pavel Himl, Jan Seidl, Franz Schindler: Miluji tvory svého pohlaví **

miluji.jpgKniha se zaměřuje na především mužskou homosexualitu v dějinách a společnosti českých zemí. Úvodní kapitola Pavla Himla shrnuje historii stejnopohlavních vztahů v předmoderní době, většina statí se však týká 20. století a zahrnuje například plzeňské homosexuální „aféry“ z roku 1932, homoerotiku v sudetoněmeckém mládežnickém hnutí, obraz homosexuality v sexuologických příručkách, HIV a AIDS v socialistickém diskurzu, gay rodičovství nebo přehled gay a lesbických médií po roce 1989. Osobně mi přišla fascinující zjména rozsáhlá studie Franze Schindlera o životě homosexuálních mužů za socialismu, která velmi podrobně mapuje (skrytý) život tehdejších homosexuálů včetně například detailního popisu veřejných záchodů v Praze, na nichž mnozí navazovali své styky či známosti.

odzalare.jpgJan Seidl a kol.: Od žaláře k oltáři *      

Tohle je kniha bezesporu plná zajímavých informací, ale svou detailností a zaměřením na především vysoce odbornou či právní problematiku vhodná spíš pro vážné zájemce či zájemkyně o problematiku a dějiny homosexuality.

 

Rudolf Brazda, Jean-Luc Schwab: Cesta růžového trojúhelníku **

cesta-ruz_03.jpgOsudy a perzekuce homosexuálů za nacismu byly dlouho tabu a proto je k dispozici poměrně málo autentických svědectví. Jedno z nich zachycuje tato kniha, která líčí život Rudolfa Brázdy (jeho rodiče pocházeli z Čech), který se kvůli sexuální orientaci dostal do koncentračního tábora, ale podařilo se mu přežít a po válce si vybudovat spokojený živit s partnerem.

 

texty.jpgLadislav Zikmund-Lender (ed.): Texty o (queer) reprezentaci, kultuře, vizualitě *

Útlá knížečka mě zaujala především díky studii Jany Jedličkové o zobrazování LGBT postav v euroamerických televizních seriálech.

 

jamek.jpgVáclav Jamek: O prašivém houfci. Literatura, homosexualita, AIDS **

Zajímavá a podnětná esej na téma literatury a homosexuality.

 

 

Eve Ensler: Vagina monology **

vagina-monology.jpgDílo známé také jako Monology vagíny a hrané i na českých jevištích se zaměřuje na vztah žen k jejich pohlavním orgánům a na různé aspekty tohoto vztahu zahrnující lásku, násilí, porod či menstruaci. Několik částí se věnuje i lásce mezi ženami (Dívka, která si hrála s číčou nebo Žena, která ráda obšťastňovala vagíny).

 

Linda de Haan, Stern Nijland: Princ a princ **

princ_princ_oblka.jpgKnížečka nizozemských autorek vzbudila před časem poměrně velký zájem českých médií – je totiž označována jako „gay pohádka“ a v centru příběhu stojí láska dvou princů. O knize jsem psala zde.

 

 

Knihy, které bych si chtěla přečíst

Kromě výše uvedených knih existují ještě díla, která jsem četla, ale která mi přišla hrozná nebo nezajímavá – a která tudíž v seznamu výše neuvádím. A pak je tu ještě spousta knížek, které mám v plánu si někdy přečíst – uvádím je níže spolu se (zkrácenými) nakladatelskými anotacemi.

Lucie Huková: Daruj mi křídla

daruj-mi-kc599c3addla-obc3a1lka-final.jpgAiden je zcela spokojený se svou samotou, ve které mu nikdo nenarušuje jeho klid a stereotypy. Pokud něco vážně nesnáší, pak změny, lidi a svého otce. Brian Scott je mladý, bezstarostný, miluje společnost a neumí dodržovat řád. A právě byl povýšen na zástupce ředitele obchodního oddělení, Aidena Cartera. Po prvním dni Brian už chápe, že varování kolegů nebyla jen prázdnými slovy a že sdílení kanceláře s novým nadřízeným bude ještě větší výzvou, než si dokázal představit.

Reinaldo Arenas: Než se setmí

nez-se-setmi-13427.jpgSlavný kubánský spisovatel a disident, později emigrant, který ukončil svou životní i uměleckou dráhu roku 1990 sebevraždou, zakusil na rodném "ostrově svobody" hned dvojí persekuci: jako zastánce názorů nepoplatných Castrovu režimu i jako homosexuál nakažený zhoubným virem HIV. Pro první skupinu má Castro věznice, pro tu druhou pak pracovní tábory. Arenas se skrýval jako štvaná zvěř, svůj životní příběh psal jen za denního světla na cáry papíru. Pod vahou této knihy, jež vyniká strhujícím a otřesným dějem i ohromnou básnickou silou, se u nás konečně tříští fádní obraz oficiální kubánské literatury.

Alison Bechdel: Rodinný ústav: rodinný tragikomiks

rodinny-ustav-rodinny-tragikomiks-22159.jpg.gifAutorka shromáždila obrázky, které si malovala od sedmé třídy, deníky, které si psala od deseti let, mapy jednoho malého městečka v Pennsylvánii, staré papírky se seznamy nákupů, fotky, dopisy, vstupenky, a od matky dostala krabici dopisů po otci. Za nejméně přesný materiál považuje svoje vzpomínky. Několik let pracovala jako při terapii na svém knižním debutu: rodinné tragikomedii o svém úzkém, ale složitém vztahu s otcem. Kdybych si ten příběh měla vymyslet jako spisovatelka, nestál by za nic, tvrdí Bechdelová. Přesto vzniklo vzácně komplexní literární dílko, které zaujme jak svými ilustracemi, tak doprovodným textem.

Tore Renberg: Muž, který miloval Yngveho

muz-ktery-miloval-yngveho-183680.jpgPíše se začátek roku 1990, v Evropě se hroutí komunistický režim a probíhají zásadní změny. V jihonorském Stavangeru chodí do druhého ročníku gymnázia mladý rebel Jarle Klepp. Jarle nosí kefíju, hraje v punkové kapele, má kamaráda anarchistu, krásnou přítelkyni a vyhraněné názory na většinu věcí. Jeho hlavním cílem je nebýt jako ostatní a dávat to patřičně najevo. Jednoho dne se ve škole objeví nový spolužák, úplně obyčejný světlovlasý kluk, který ničím nevyniká. Vlastně něčím však přece — je krásný. Setkání s Yngvem poplete Jarlemu hlavu a obrátí mu život vzhůru nohama. A lidem kolem něj také.

Hanif Kureishi: Buddha z předměstí

buddha-z-predmesti-78712.jpgKureishiho prvotina, která volně a velmi vtipně reflektuje autorovo dospívání na počátku 70. let v souvislosti s tehdejší revoltou mládeže a celkovou společenskou i politickou situací.

 

 

 

Katka Heřmanová: Radek (Mistr v komplikování vlastního života)

mid_radek-mistr-v-komplikovani-vlastniho-zivota-166539.jpgJmenuju se Radek. Žiju životem, co by se snad dal označit za naprosto normální a spokojený, jen kdyby nebylo pár malých detailků. Jako třeba toho, že jsem gay. Že moje rodina to ví. Že je s tím povětšinou smířená, což není vždycky tak výhodné, jak by si každý mohl myslet. Že moje vztahy, když už se mi je podaří navázat, jsou většinou založené pouze na postelových hrátkách. Že můj nejlepší přítel není gay, ale je zatraceně hezký. Že moje babička je zapřísáhlá křesťanka. A že jsem tak nějak obecně... Mistr v komplikování vlastního života.

Christos Tsiolkas: Ari

ari-57381.jpgDevatenáctiletý hrdina románu nemá v úmyslu měnit svět. Má dost starostí sám se sebou. Nejenomže je potomkem řeckých emigrantů a na první pohled se odlišuje od většinové populace, ale je také gay, což ho odcizuje od jeho vlastního etnika. V melbournských barech a klubech sice Ari jen těžce hledá svou identitu a štve ho celý svět, ale v jednom má jasno: středem jeho zájmu jsou drogy, sex a rock & roll.

 

Stefan Zweig: Zmatení citů

zmateni-citu-kkl-282274.jpgTématem Zweigových novel je náhle propuknuvší vášeň, která zcela převrátí život protagonistů. V našem výboru propadají nezvladatelné vášni jak muži, tak ženy – jsou posedlí dramaticky končící závislostí na druhém, ale i stejném pohlaví. Jen závěrečná Šachová novela, psaná už v emigraci, nemá sexuální, nýbrž politický podtext.

 

Dominique Fernandez: Porporino aneb tajnosti neapolské

porporino-aneb-tajnosti-neapolske-80616.jpg.gifFiktivní paměti jednoho z posledních neapolských kleštěnců představují historicky věrný obraz někdejší metropole italské opery a zároveň poskytují látku k napínavému romantickému příběhu, který se čte jedním dechem až po své černé vyústění.

 

 

Dominique Fernandez: Poslední z rodu Medicejských

posledni-z-rodu-medi-48589.jpgRomán o osudu posledních Medicejů využívá historickou kulisu dekadentní barokní Florencie k vyjádření úzkosti a skepse člověka přelomu 20. století.

 

 

Manuel Puig: Polibek pavoučí ženy

polibek-pavouci-zeny-3gm-64559.jpgRomán argentinského autora je postmoderním projevem jihoamerického intelektuála, který je fascinován moderní sexualitou a masově šířeným kýčem. Kniha vypráví o dvou vězních, homosexuálovi a revolucionářovi, kteří si v cele navzájem vyprávějí obsahy filmů 40. let. Sentimentálně spoluprožívají osudy zejména jejeich ženských hrdinek a tak se přes svoji odlišnost v dlouhodobém dialogu doberou nakonec vzájemného porozumění.

Václav Bauman: Paci, paci, pacičky...

5e738akol.jpg„Humoristické dílko o dětství a dospívání homosexuálně orientovaného kluka v době reálného socialismu, podle všech anotací "na svou dobu nebývale přímočará zpověď homosexuála", o jeho rodině ovládané despotickým otcem funkcionářem, o jeho zkušenostech, zážitcích a láskách. Hlavní hrdina, vypravěč, po celou novelu vystupuje poněkud infantilně, ale to slouží ke zvýraznění komického vyznění. Třebaže na několika místech čtenáře zamrazí, z valné většiny se u čtení řehtá, až mu tečou slzy.“ (citace z webu queerliteratura.blog.cz)

Giorgio Bassani: Zlaté brejličky

zlate-brejlicky-58682.jpgNovela italského spisovatele zachycuje tragédii ferarského lékaře, skrývajícího svou homosexualitu, líčenou z pohledu studenta židovského vyznání.

 

 

 

Alan Hollinghurst: Cizí dítě

784_big.jpgRomán začíná jednoho léta v pozdní viktoriánské Anglii. Cecil a George se sejdou na víkend v honosném sídle rodičů. Cecil je zručný básník a kamarádova šestnáctiletá sestra ho přímo zbožňuje. Problém je v tom, že Cecil stojí spíše o svého spolužáka… Dlouho očekávaný román nositele Bookerovy ceny (2004).

 

David Lagercrantz: Přiznání Alana Turinga

priznani-alana-turinga-svx-314572.jpgPolicista Leonard Corell svou práci nesnáší, protože v zapadákově jménem Wilmslow na severozápadě Anglie se nic zajímavého neděje. Přecitlivělý mladík se obtížně protlouká šedí dnů a jen neochotně si připouští fakt, že úmornou službou v uniformě zahazuje veškerý talent. Pak ale přichází případ nepochopitelné, logice se vzpírající sebevraždy – a Corellův život se rázem obrátí vzhůru nohama. Píše se červen roku 1954 a oním tragicky zesnulým není nikdo jiný než velmistr logiky Alan Turing.

David Leavitt: Muž, který věděl příliš mnoho. Alan Turing a první počítač

muz-ktery-vedel-prilis-mnoho-63869.jpgDavid Leavitt podává Turingův příběh s vnímavostí romanopisce, přibližuje nám jak jeho dílo a význam, tak jeho otevřenou a mnohdy excentrickou osobnost.

 

 

Gyles Daubeney Brandreth: Oscar Wilde a vraždy za svitu svíček

big_oscar-wilde-a-vrazdy-za-svitu-svice-0b5-90520.jpgLondýn, 1889. Oscar Wilde, oslavovaný básník, dramatik a velký vypravěč, je literární senzací svého věku. Celá Evropa mu leží u nohou. Když však nalezne zohavené tělo šestnáctiletého chlapce, bizarně naaranžované v pokoji zalitém pouze světlem svíček, rozhodne se vraždu objasnit.

 

Aldo Busi: Standardní život občasného prodavače punčocháčů

standardni-zivot-obcasneho-prodavace-puncochacu-121265.jpgČástečně autobiografický román o nonkomformním homosexuálovi, který jako občasný překladatel pracuje pro typického italského zbohatlíka, nekulturního měšťáka, a s ním konfrontuje své životní postoje.

 

 

Becky Albertalli: Probuzení Simona Spiera

mid_probuzeni-simona-spiera-lww-321804.jpgNa začátku všeho byly nevinné zprávy Tumblru… Poté co se Simon zapomněl odhlásit ze školního počítače, najde jeho korespondenci spolužák Martin a začne ho vydírat. Simon je totiž gay a před svými spolužáky to stále tají. Poslední dny trávil korespondencí se zajímavým klukem ze školy s přezdívkou Blue a natolik se sblížili, že by zvlášť jeho nerad vystavil nějaké trapné situaci a pomluvám. Spolužáci dovedou být pěkní sígři! On by to ustál, ale co Blue? Zná ho zatím jen po síti, ale kdo je Blue doopravdy? Žádného kluka ze školy, co by byl gay, nezná…

Anne Birkefeldt Ragde: Topoly berlínské

topoly-berlinske-30025.jpgRomán začíná jednoho teplého letního dne, těsně po válce, kdy se spolu potají setkávají dva milenci ze statku Neshov nedaleko Trondheimu. Po romantickém úvodu se ovšem čtenář ocitá v drsné realitě a seznamuje se postupně se třemi bratry Neshovovými. S Margidem, který žije v Trondheimu jako osamělý starý mládenec a provozuje pohřební službu, s nejstarším Torem, jenž se spolu se svou matkou stará o statek Neshov a věnuje se chovu prasat, a s benjamínkem Erlendem, který kvůli své homosexuální orientaci Norsko i rodinu před mnoha lety opustil a žije se svým dánským přítelem v Kodani. Všichni tři bratři a Torova dcera Torunn se těsně před Vánoci setkávají u smrtelného lože své matky stižené mrtvicí.

Mark Haddon: Problémové partie

problemove-partie-5679.jpg.pngVe svém románu Mark Haddon líčí několik letních týdnů, které otřásly světem jedné poklidné středostavovské rodiny. Čerstvý důchodce George a jeho žena Jean zažívají lehký šok, když jim jejich dcera Katie oznámí, že se hodlá vdávat. Svého potenciálního zetě totiž nemají příliš v lásce a nadcházející svatbu chápou jen jako další z rodinných strastí, které je jim souzeno přetrpět. S homosexualitou syna Jamieho se během let vyrovnali, jakž takže snášejí, že Katie po rozvodu vychovává svého synka Jacoba sama; její svatba s hromotluckým, poněkud buranským Rayem je pro ně ovšem skutečně příliš velkým soustem.

Adam Haslett: Union Atlantic

union-atlantic_id35098.jpg.pngRomán Adama Hasletta vytváří mnohovrstevný pohled na moderní americkou společnost, její principy a fungování. Vyslovuje se k vysoce aktuálním tématům, jako jsou například pravděpodobné kořeny světové hospodářské krize, a také postihuje hlavní rysy moderní společnosti v obecném měřítku.

 

Hervé Guibert: Příteli, který mi nezachránil život

priteli-ktery-mi-nezachranil-zivot-71427.jpgOtevřená až syrová výpověď o skryté tváři pařížské umělecké a intelektuální scéně, intimní svědectví o autorově (*1955) generaci a její "kletbě" AIDS.

 

 

Oliver Heyn: Jsi divný

jsi-divny-tdy-322014.jpegDojemný a podmanivý příběh podle skutečné události, který se dotkne Vašich citů a přání. Neobyčejný život jednovaječných dvojčat Bena a Adama. Příběh Vás provede jejich životními cestami, které brzy zamířily až na samotný pomyslný vrchol bohatství a úspěchu. Kde začínají a končí hranice morální čistoty? O čem je vhodné ještě mluvit, a o čem je třeba pomlčet, aby nebyla společnost pohoršena?

Roberto Bolaño: Divocí detektivové

divoci-detektivove-28763.jpgChilan Roberto Bolaño (1953–2003), básník a prozaik, je v současnosti zřejmě nejvýraznější postavou latinskoamerické literatury. V této knize vypráví příběh dvou „divokých detektivů“, básníků-desperátů Artura Belana a Odyssea Limy a jejich přátel, umělců a stoupenců „žaludečního realismu neboli žaludného či záludného realismu, někdy též bludrealismu“, kteří se vydávají po stopách tajemné básnířky Cesáreji Tinajerové.

Truman Capote: Hudba pro chameleóny

hudba-pro-chameleony.jpgHudba pro chameleony (1980) je autorovou poslední, neprávem opomíjenou povídkovou sbírkou; obsahuje krátké prózy včetně nového pokusu o detektivní novelu faktu (povídka Ručně vyřezávané rakvičky) a rovněž osobní vzpomínky na některé Capoteho přátele. Z těchto povídkových črt vyniká zvláště próza Krásné dítě, vzpomínka na idol amerického filmu padesátých let Marilyn Monroe, kterou Capote ukazuje v ne právě lichotivém, ale o to pravdivějším a jímavějším světle.

Peter Høeg: Příběhy jedné noci

pribehy.jpgVšechny příběhy knihy se odehrávají v noci 19. března 1929 na nejrůznějších místech světa - v Dánsku, ve východní Africe a v Paříži. Povídky lze označit jako fantastické dobrodružné milostné příběhy s existenciálním podtextem. Hoegův styl okouzluje čtenáře svým magickým realismem a dráždí svou dvojakostí a napětím mezi až extatickým způsobem vyprávění a vznosným a vzletným poetickým jazykem na straně jedné a neustále přítomnou sžíravou ironií a krutým černým humorem na straně druhé.

João Guimarães Rosa: Velká divočina: cesty

velka-divocina-cesty-60069.gifDramatický román z roku 1956 prošel v mnoha překladech světem jako ojedinělý obraz brazilského vnitrozemí, „velké divočiny“, které bylo počátkem dvacátého století krajem nehostinným, ale uhrančivým svou drsnou exotičností. Strhující příběh zbojníků, kteří chtějí pomstít smrt svého vůdce, je zároveň příběhem osudové lásky. Střetají se tu síly dobra a zla na poli válečném i v nitru muže, osudově spjatého s přítelem, který jej provází na nebezpečné cestě životem.

Klaus Mann: Zbožný tanec

zbozny-tanec-3245.jpgRomán vypráví příběh mladého Andrease Magnuse, který pochází z dobré rodiny, s jejímž stereotypem se však nesnáší jeho touha stát se umělcem. Proto odchází do Berlína, kde proniká do života bohémy, kabaretů a homosexuálních podniků a zároveň se pokouší propůjčit nadějím a cílům své generace umělecké ztvárnění. Kniha Klause Manna, jež vyšla poprvé roku 1925, zároveň líčí milostný vztah mezi dvěma muži.

Gilles Rozier: Láska bez odporu

laska-bez-odporu-20803.jpg.gifVypravěč příběhu je vyučujícím němčiny na gymnáziu v menším severofrancouzském městě. Během německé okupace je donucen spolupracovat coby jazykový expert s místním gestapem, k okupantům však pociťuje stejnou nechuť jako většina ostatních Francouzů. Při jedné z návštěv budovy gestapa se mu odtamtud náhodou a bezmyšlenkovitě podaří odvést mladého žida (Herman), který na chodbě čeká v zástupu ostatních předvolaných k evidenci a následné deportaci…

Michel Tournier: Meteory

meteory-19401.jpg.gifRomán uznávaného autora vypráví tragický příběh členů francouzské maloburžoazní rodiny. Začátek, zahrnující období od 1. do 2. světové války, je věnován nejmladšímu ze tří bratrů Alexandrovi, který se po smrti nejstaršího bratra ujímá vedení společnosti na likvidaci odpadů. Alexandr je formován nejen prostředím skládek a vztahy k ostatním členům rodiny, ale hlavně svojí vášnivou homosexualitou, na které staví svůj filosofický náhled na svět.

Kevin Thomas Maher: Pole

pole-169325.jpgRomán začíná velice nevinně, jako zábavné a vtipné čtení typu „Bylo nás pět z Dublinu 80. let...“ Hlavní hrdina, dosud zmítaný pubertou a zamilovaný do starší spolužačky, se však stává sexuálním otrokem katolického kněze. Noční můra o zlu, násilí, traumatech, úskalí bigotního náboženství. Skandální debut irského autora.

 

Sebastián Wortys: Wesmírný omyl aneb Někde to začít musí

wesmirny-omyl-169713.jpgTéměř autobiograficky smyšlený příběh hlavního hrdiny jménem Víťa. Ten si již jako malý kluk položil dvě složité otázky, k jejichž zodpovězení se řada dospělých nedopracuje za celý život. Jak vznikl wesmír a jaký je smysl veškerého života? A tak objevil způsob, jak změnit svůj život a vše, co s ním souvisí. Vydal se na cestu. A na své cestě poznal mnoho zajímavého: opilého boha Bambaleze, podobu vícerozměrných stoliček, žravou Brašnu, paradox vraha prabuňky, pivní transfúzi, řetězovou náhodu, živou wesmírnou loď, hřebíkového filosofa, evoluci internetu, teorii mnohočlověka, zmetkoprodejce, reklamace života, popelnici Emu, kybervoluci, život vzniklý z vidličky, puncofála bažinného, vědoděly, těžbu nerostného odpadu, velkovelikosti, živopisy nebo večírek, ze kterého odešel Čas. Ovšem především přibližně nekonečnou řadu odpovědí, jimiž jeho cesta za poznáním vlastně jen začíná.

William Seward Burroughs: Nahý oběd

nahy-obed-200.jpgNahý oběd býval označován za pornografický, obscénní, násilnický, necitelný, za výplod chorého či zfetovaného mozku. Dnes je považována za mistrovské dílo, v němž se mísí pekelné litanie ze světa feťáckých vizí s drsnými vtipy, nekompromisní satirou a prorockými vizemi budoucí společnosti, před kterými by i George Orwell oněměl.

 

 

William Seward Burroughs: Teplouš

teplous-203.jpg.gifDrásavá výpověď o duševních stavech a pocitech narkomana a homosexuála, který marně touží po naplnění své lásky, je do značné míry autobiografická. Kniha z roku 1952 se odehrává v exotickém prostředí tehdejšího Mexico City, mezi různými životními ztroskotanci a je volným pokračováním autorovy románové prvotiny Feťák.

 

Jiří Karásek ze Lvovic: Romány tří mágů

romany-tri-magu-123456.jpgSymbolicky dekadentní trilogii tvoří Román Manfreda Mcmillena (1907), Scarabeus (1908) a Ganymedes (1925).

 

 

 

 

Ned Beauman: Boxer, brouk

boxer-brouk-99045.jpgRomán je bizarní a šokující a jistým zvráceným způsobem zábavný. Autor si pohrává s britským předválečným fašismem, současnou fascinací nacistickou mytologií, s homosexualitou a různými druhy výstřelků, postižení a úchylek. Ned Beauman se zjevně inspiroval technikami a postupy grafického románu a japonské mangy - vyprávění je místy překotné, důrazně vizuální, plné detailů a ostrých střihů.

Brane Mozetič: Andělé

andele-68967.jpgStrhující příběh Andělé je podán jako retrospektiva, jako volný rozhovor hlavního hrdiny (homosexuála) stíhaného za vraždu a soudní znalkyně (psychiatričky). Mimo jiné nám zde autor, významný představitel hnutí gayů, mezi řádky sděluje, že v milostném vztahu je fakt rozdílnosti pohlaví nepodstatný, jde spíše o náhodu. Zápletky, nedorozumění či bouřlivost intimního vztahu nejsou touto náhodou omezeny, vždy jde o dva lidi jako součást společnosti, a ti, jako takoví, prožívají svá, v základu univerzální, lidská dramata.