Jdi na obsah Jdi na menu
 


Soběslavská blata

24. 8. 2009

Obrazek

 

Soběslavská blata v jižních Čechách (okres Tábor) jsou obecně považována za jednu z nejcennějších oblastí lidové architektury v České republice – zdejší vesnice jsou přímo rájem tzv. selského baroka.

 

 

K oblasti patří především vsi Záluží, Vlastiboř, Debrník, Svinky, Komárov, Klečaty, Zálší, Mažice, Borkovice, počítat k nim můžeme také Sviny, Nedvědice, Hartmanice, Kundratice – podíváme-li se na mapu, můžeme oblast vymezit zhruba obcemi Soběslav, Veselí nad Lužnicí, Hlavatce a Hartmanice, vliv lokality ale samozřejmě sahá dále, na jihu například plynule přechází do tzv. Pšeničných blat.

 

Půvab většiny vesnic a krása jejich štítů byla oceněna v mnoha případech i jejich ochranou, vyhlášením vesnické památkové rezervace či zóny (Klečaty, Komárov, MažiceVlastiboř, Zálší, Záluží, Nedvědice, Svinky...), na nejzajímavější lokality upozorňují i silniční ukazatele. Celou oblast je možné bez problémů projet za jediný den na kole, kromě vesnic samotných lze přímo v centru oblasti navštívit i naučnou stezku Borkovická blata zaměřenou na flóru a faunu místního rašeliniště i na těžbu rašeliny – stezka je dlouhá 5,5 kilometru.

 

ObrazekBílé, žluté i jinak barevné statky s bohatě zdobenými štíty, často díla známých tvůrců z rodin Šochů či Patáků, najdeme ve všech jmenovaných vesnicích, osobně se mi ale asi nejvíc líbila vesnička Záluží – kompaktně dochovaná náves s rybníčkem, kapličkou a kovárnou. Kovárna v současnosti slouží jako malé muzeum, podívat se můžete do černé kuchyně nebo do světnice s etnografickou expozicí, uvidíte zde také kovářské náčiní nebo – poněkud překvapivě – loutky. Nádherný je debrnický statek čp. 31, Svinky zase mají známou kovárnu-kapli, v Zálší vás možná kromě lidové architektury zaujme zámeček s přistavěným kostelem sv. Václava … v každé vsi zkrátka najdete něco jedinečného. Ale přesto, ač je možné objet autem i na kole vesničky za pár hodin – nedoporučuji to. Statků je tolik a jsou si přes svou osobitou krásu natolik podobné, že vám ke konci začnou splývat a přestanete vnímat každou další vesnici. Jinak je ale terén pro cyklisty poměrně nenáročný a provoz celkem mírný.

 

ObrazekPokud je někdo kvantitativně zaměřený, pak by ho možná mohlo zajímat, že nejvíce chráněných usedlostí se nachází v obci Komárov – je jich celkem 20 (čp. 1-5, 7, 8, 10, 16, 18, 19, 22-30), následuje s počtem 14 statků ves Klečaty (čp. 1-6, 11-14, 25, 26, 29, 30). Další v pořadí pak jsou Vlastiboř s 13 chráněnými statky (čp. 3, 10, 16, 18, 32, 34, 36, 38, 39, 40, 44, 47, 64), Zálší s 12 venkovskými usedlostmi pod památkovou ochranou (čp. 3-6, 21-24, 32, 40, 41, 49)  a Borkovice pyšnící se desítkou zapsaných usedlostí (čp. 7, 9, 12-14, 16-19, 28). Záluží a Debrník si připisují po 8 chráněných číslech popisných (Záluží čp. 3-9, 11; Debrník 3, 6, 7, 10, 11, 16, 20, 31). V seznamu Národního památkového ústavu najdeme také pětici statků z vesnice Svinky (čp. 1, 3, 11, 17, 26) a trojici usedlostí z Mažic (5, 10, 33), chráněny jsou dále také mnohé kaple a kapličky (často návesní – například Mažice, Klečaty, Záluží, Borkovice), kovárny (Záluží, Mažice, Svinky…) či další stavby (zámek v Zálší). Seznamy chráněných čísel popisných napovídají mnohé o zachovalosti fondu lidové architektury ve zmíněných vesnicích a především o kompaktnosti dochované zástavby – srovnej řadu usedlostí v Záluží či v Klečatech s rozptýleností dobře zachovalých statků ve Vlastiboři.

 

Praktická poznámka na závěr – jeli jsme přes blata na kolech v běžný pracovní den  (během srpna) a možností občerstvení mnoho nebylo, některé prodejny či hospody byly zřejmě natrvalo uzavřené. Otevřená byla už zmíněná kovárna v Záluží, prodejna ve Vlastiboři (k dostání jsou i pohledy Vlastiboře, Svinek a Záluží) a dále hospody v Zálší, Mažicích a Borkovicích. Stylová mažická hospoda se nachází v budově bývalé kovárny, vaří se v ní a ke koupi je i pohled vesnice.

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další informace o oblasti např. na stránkách:

http://selskebaroko.unas.cz/

http://www.zaluzi.estranky.cz/

http://jihocesky.kraj.cz/encyklopedie/objekty1.phtml?id=119894

http://cestovani.idnes.cz/sobeslavska-blata-unikatni-selske-baroko-i-vzacna-raseliniste-pb6-/igcechy.asp?c=A080929_122653_igcechy_tom