Jdi na obsah Jdi na menu
 


Památky Klatovska a Sušicka II.

2. 12. 2009

Hrady, zámky a tvrze

       Protože se jedná o velice exponovaný kraj na česko-bavorském pomezí, je množství památek toho druhu (panských sídel) na území Klatovska opravdu výjimečné, svým počtem dvojnásobně překračující jiné oblasti,“ píše se na obalu knihy Jiřího Úlovce Hrady, zámky a tvrze Klatovska (2004). A opravdu, z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že téměř v každé druhé vesnici se při putování krajinou setkáte s nějakým zámečkem či tvrzí. Samozřejmě, tyto památky nebývají obecně známé a přístupné, ale o to mohou být někdy pozoruhodnější. Neplatí to ovšem o pětici známých hradů, z nichž každý je něčím jedinečný.

 

Obrazek       Stále majestátní Rábí (spisovně Rabí, obrázek vlevo) je nejrozsáhlejší hradní zříceninou v Čechách a navíc se zapsalo do historie – při jeho dobývání přišel o druhé oko Jan Žižka. Pro mě osobně mají velké kouzlo Velhartice s unikátním hradním mostem, skvostem hradní architektury. Malebný areál hradu a pozdější zámecké budovy je doplněn malým skanzenem, prohlídka nabízí i netradiční a zajímavý audiovizuální program. Téměř při všech mých návštěvách průvodci vyzvídali, zda někdo zná báseň od Nerudy, která zmiňuje právě Velhartice – takže pokud se vydáte na Velhartice, můžete se blýsknout:

 

Král Karel s Buškem z Vilhartic                Obrazek

teď zasedli si k dubovému stolu -

ti dva už pili mnohou číši spolu

a zapěli si s plných plic.

"Nuž, dej sem zlaté číše, páže,

a nalej vína - dolej výš -

dnes, pane Bušku, čehos zvíš!"

král Karel vesel káže.

 

ObrazekObrazek       Nad městečkem Kašperské Hory a z mnoha míst i ve vzdálenějším okolí lze spatřit typickou dvouvěžovou siluetu jednoho z hradů Karla IV. - Kašperk je nejvýše položeným královským hradem, při jehož návštěvě nezapomeňte zajít na několik set metrů od něj ležící Pustý hrádek – budete mít Kašperk jako na dlani. Jedním z mála českých vodních hradů je zase Švihov, proto ho najdeme netradičně nikoliv na kopci, ale hezky na rovince asi 10 kilometrů od Klatov. Točily se tady Tři oříšky pro Popelku. Pětku známých a hojně navštěvovaných hradů uzavírá Klenová, jejíž zajímavostí je především symbióza romanticky upravených zřícenin a zámku s moderní expozicí Galerie Klatovy/Klenová. Fotografie uvedených hradů najdete také zde.

 

   Obrazek    Tohle jsou hrady turisticky známé, s prohlídkovými okruhy a vstupným. Ale co ty ostatní? Za větší zříceniny lze v rámci okresu považovat ještě Pajrek nad Nýrskem, už zmíněnou Prácheň (obrázek) nebo Pušperk nedaleko obce Poleň. Jen malé zbytky se dochovaly z Kokšína (nedaleko Švihova), Komošína, Budětic, Janovic nad Úhlavou či Soustova. Klatovsko má také svou umělou zříceninu – v lesoparku Prašivice u Nalžovských Hor se nachází napodobenina irského sídla Ballymote (a nedaleko od ní také například kamenný drak nebo želva ).   

 

Obrazek       ObrazekNa Klatovsku a Sušicku nenajdeme žádný opravdu známý a turisticky oblíbený zámek, ale zato desítky většinou menších zámků a zámečků. Jen několik z nich je přístupných návštěvníkům, některé slouží jako ubytovací zařízení a jiné bohužel dlouhodobě chátrají (Veselí nad Úhlavou, Kojšice, Nový Čestín, Hlavňovice, Lázeň…). Zčásti jde o jednoduché nebo už příliš přestavěné budovy, ve kterých bychom zámek téměř nepoznali, jiné malé zámečky ale nepostrádají půvab, ať už daný polohou nebo architektonickým ztvárněním (Mokrosuky - obrázek vlevo,  Žichovice, Mačice - obrázek vpravo dole, Žihobce - obrázek vpravo nahoře...). A mnoho z nich má zajímavou historii – jsou často spjaté s pobytem známých osobností.  Zámeček v Otíně navštěvoval František Palacký a psal zde také své Dějiny národa českého v Čechách a v Moravě – Otín totiž patřil rodině jeho manželky Terezie Měchurové. Zámek v Bezděkově byl posledním bydlištěm německého spisovatele hrůzostrašných románů Christiana Heinricha Spiesse – oblíbeného autora Josefa Váchala, který zase v roce 1931 pobýval na zámku v Týnci. Přímo na zámku v Chudenicích se narodil Jaroslav Kvapil, pravidelně zde na pozvání Černínů trávíval léto Josef Dobrovský. Zámeček v LoučovObrazeké (na obrázku vlevo) jeObrazek rodištěm významné regionální osobnosti Josefa Ambrože Gabriela – byl i spisovatelem, znal se s mnoha slavnými postavami své doby – za svědka na svatbě mu šel Karel Havlíček Borovský, jeho švagrovou byla spisovatelka Sofie Podlipská, sestra Karolíny Světlé. V současnosti má známého majitele zámeček Horní Staňkov – je jím Jan Švankmajer.

 

       Přístupné jsou zámky v Horažďovicích (muzeum), Chanovicích (muzeum, v obci se buduje skanzen), Chudenicích (prohlídkový okruh, muzeum), Železné Rudě (muzeum historických motocyklů a loutek). V budoucnu se chystá také zpřístupnění například Hrádku či Červeného Poříčí. V některých zámcích se turisté mohou alespoň ubytovat nebo najíst (Jindřichovice, Kněžice, Mlázovy, Jiřičná…).

 

ObrazekOstatní zámky a zámečky (podle Úlovce): Běhařov (v soukromých rukou, opravený), Běšiny, Bystřice nad Úhlavou (v rekonstrukci), Dolejší Krušec (chátrá, v roce 2008 přišel o věž – více zde), Defurovy Lažany, Dolejší Těšov, Hořákov, Podolí (pěkně udržovaný soukromým majitelem), Chamutice, Chlum, Ježovy, Lovčice, Malonice, Měčín, Mlýnec, Mochtín, Nemilkov, Nalžovské Hory, ObrazekObytce, Palvínov, Plánice, Tedražice, Tetětice, Újezdec, Volšovy (sídlo charity), Záluží, Žikov (pohled na areál zámku v pozadí se Svatoborem vpravo), Karlov (lovecký zámeček na Šumavě, obrázek vlevo), Kolinec (dnes škola), Kundratice (patří Elišce Haškové-Coolidge, která v Americe pracovala v Bílém domě), Lipová Lhota, Podmokly

 

 Obrazek      Také tvrze jsou na Klatovsku hojně zastoupeny. K nejzajímavějším patří Čachrov (obrázek vlevo), Dolany, Kašovice (obrázek dole), Kouskova Lhotka, Opálka, Svojšice, Němčice nebo Měcholupy. Některé z nich jsou obydlené či slouží k rekreaci (Měcholupy, Štěpánovice, Těšetiny…), jiné jsou už ve zříceninách – např. romantické Kašovice, kde vede ke tvrzi v lesíku na mírném návrší zajímavá modřínová alej, Beňovy nebo Zavlekov (v 19. století ruiny romanticky upraveny rodem Taaffů, který se také zasloužil o výše uvedenou umělou zříceninu u Nalžovských Hor). Přístupné jsou pouze výjimečně – svojšická tvrz (neplést si se stejnojmennou tvrzí ve východních Čechách) bývá otevřena krátce v červenci, kdy se zde vystavují práce regionálních autorů. 

 Obrazek   Další alespoň částečně zachované tvrze (podle Úlovce): Boříkovy, Čejkovy (část poplužního dvora tvrze), Dešenice, Frymburk, Kratice, Křenice, Luby, Mačice, Předslav (část tvrze dochována v budově sokolovny), Srbice, Ujčín, Bílenice, Březí, Dražovice, Svrčovec (přestavěná k bydlení, zachován kruhový půdorys)…

 

Fotogalerie:

Rábí - Velhartice - Kašperk - Švihov  

Pajrek - Prácheň - Pušperk - Kokšín - Kašovice - Janovice

Zámky - Tvrze - Nej z hradů