Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fanfiction a slash fanfiction

Fanfiction a slash fanfiction

Petra Holá

Fanfiction, též fanfikce, fan fiction nebo fan-fiction (méně se také používá tvar funfiction a jeho odvozeniny), je literární dílo vycházející primárně z díla již existujícího a sepsané jeho fanouškem. Dílem, na kterém je fanfiction vystavena a které se označuje také jako canon či kánon, je často krásná literatura, ale také například film, televizní seriál či komiks. V naprosté většině případů nemá fanfiction komerční ambice a šíří se především prostřednictvím internetu.

 (definice Wikipedie)

Výše uvedená definice poměrně výstižně shrnuje, co fanfiction je – proč ale lidé píší tyto příběhy? Je zřejmé, že většinou je tak tomu proto, že jim v původní verzi díla (kánonu) něco chybí. Nějaká scéna, nějaké vysvětlení. Mají pocit, že některá z postav má v příběhu málo místa nebo uznání – nebo by tam naopak někdo ani nemusel být. Chybí jim tam určité aspekty – třeba sex nebo romantické vztahy. Chtějí vědět, co bylo předtím, co bude potom a co by mohlo být, kdyby. Nebo je štve děj, nějaká nelogičnost v příběhu, smrt oblíbené postavy…

A protože dnes máme internet a klávesnici, mohou tito fanoušci a fanynky sednout a psát – v případě fanfiction je do značné míry klíčový právě moment sdílení umožněný internetem. S jistou nadsázkou lze říci, že dřív se taky lidem nemuselo líbit, jak dopadla třeba Antigona, ale v antickém Řecku prostě neměli ty možnosti… Přestože oficiálně se za počátek fanfiction považují obvykle 60. léta 20. století (v souvislosti se seriálem Star Trek), ke skutečnému rozmachu došlo až od devadesátých let zároveň s rozvojem a šířením internetu. 

Pravděpodobně nejvýznamnějším webem v angličtině je v současnosti FanFiction.net, najdeme zde však i povídky v jiných jazycích, včetně češtiny. Jen pro představu – k nejrozšířenějšímu fandomu Harry Potter (v kategorii knih) zde lze nalézt přes 600 000 příběhů, druhé místo zaujímá s velkým odstupem sága Twilight (asi 200 000). Bronzový stupínek pak náleží Pánovi prstenů (Lord of the Rings) – počet  povídek věnovaných tomuto dílu se blíží číslu 50 000. Na FanFiction.net ovšem nalezneme například i povídky k Anime/Manga – dvě nejoblíbenější díla této kategorie (Naruto a Inuyasha) také dosahují statisícových čísel. Dále je možné psát a číst povídky týkající se komiksů, filmů, televizních seriálů (zde vede americká série Glee) či počítačových her. Speciální kategorií jsou pak tzv. crossover fanfiction – příběhy, v nichž se potkávají obvykle dva fandomy (například postava z Harryho Pottera se zamiluje do postavy z Buffy: The Vampire Slayer). Fanfiction se ale nemusí zabývat jen současnými či populárními díly, existují i variace na příběhy z Bible, na známé pohádky, starověké mýty nebo klasické autory.

Uvádí se, že převážnou část fanfiction píší mladí autoři a ještě více autorky, zdaleka to však neplatí stoprocentně, povídky vztahující se k oblíbeným dílům píší i vdané matky několika dětí nebo ženy středního věku. Záleží také na tom, o jaký fandom a o jaké typy příběhů jde. Například mé vlastní oblíbené příběhy píší nejčastěji vysokoškolsky vzdělané ženy mezi 25–45 lety, případně mladí muži, alespoň pokud o sobě autor(ka) uvádí nějaké informace.

Specifickou kategorií fanfiction jsou například tzv. slash příběhy. Slash zahrnuje především fanfiction zabývající se romantickými a sexuálními vztahy postav stejného pohlaví, zejména mužů (příběhy o vztahu dvou žen se někdy označují jako femslash), včetně postav, jejichž sexualita je v kánonu heterosexuální nebo nereflektovaná. Typicky se tak např. ve fandomu Harry Potter objevuje párování Harry/Draco nebo Harry/Severus.

I tyto příběhy jsou, možná pro mnohé překvapivě, nejčastěji psány ženami, ačkoliv se objevují i mužští autoři (často přiznané homosexuální orientace). Sigrid Sindhuber se ve své diplomové práci (2010), zabývající se přímo fenoménem slash fanfiction ve fandomu Harry Potter, ptá mimo jiné i na to, proč převážně dívky a ženy píší takové množství slash příběhů, zejména když v kánonu žádné slash páry nejsou (ačkoliv vám někteří a některé budou tvrdit, že třeba pár Sirius Black/Remus Lupin je kánon :-)). A také proč existuje tak málo femslash příběhů ve srovnání s příběhy slash.

Jako jeden z důvodů uvádí autorka názor, že psát (číst) o dvou mužích častěji znamená použít dvě postavy, které jsou stejně mocné a jsou si rovné – a souvisí to s tím, že v mnoha příbězích je více zajímavých mužských postav. Podle mě to stoprocentně platí i pro Harryho Pottera – jednak tam ženy tvoří asi jen třetinu postav (ano, to někdo spočítal) a jednak mužské postavy opravdu jsou mnohem významnější, zajímavější a zábavnější – vezměte si takového Severuse, Remuse, Siriuse a proti nim (nic proti ní) Minervu McGonagallovou. Osobně si ale myslím, že tady svou roli sehrává prostě i to, co bych pro zjednodušení nazvala „efekt lesbiček u žen“ – tak jako se hodně mužů rádo dívá na dvě ženy, jak si spolu užívají, tak spousta žen prostě ráda čte o dvou mužích… třeba jak si spolu užívají :-) – jednoduše je to baví.

Fanfiction svět je nesporně ostrovem velké pestrosti. Zdaleka ne všechny fanfikční příběhy mají romantickou/sexuální linku, mnohé se zaměřují na dobrodružství, rodinné vztahy nebo třeba hororovou atmosféru. Některé se jen minimálně odchylují od kánonu, jiné naopak vytváří vlastní speciální světy a dějové linky, v nichž z původního kánonu zbývají často jen jména (části) postav – příkladem takového příběhu může být např. původní fanfiction k sáze Twilight Master of the Universe, kterou víceméně po pouhé změně jmen mohla její autorka E. L. James vydat jako samostatnou a na předloze naprosto nezávislou knihu Padesát odstínů šedi. Některé fanfiction jsou jen básně nebo kratičké tzv. drabbles, jindy jde o obsáhlé romány překračující i délku původních předloh.  

Jde jen o jednu z mnoha internetových komunit, ale i tak byly napsány už milióny příběhů a existují minimálně stovky či spíše tisíce webových stránek, včetně stránek jednotlivých autorů nebo stránek, kde fanfiction tvoří jen část obsahu. V případě populárních fandomů jako už zmíněný Harry Potter najdeme např. i stránky zaměřené převážně na slash (HP Fandom), stránky věnované převážně konkrétním oblíbeným párům (Walking the Plank) nebo stránky doporučující příběhy rozdělené do tématických kategorií (Partial Eclipse By Theme, Painless HP themed lists), nicméně své stránky mají i páry z jiných fandomů (např. Brian/Justin z Queer As Folk). Mnohé příběhy jsou sexuálně velmi otevřené a eroticky zaměřené, ty najdeme např. na Adultfanfiction.

Podobně jako populární literatura/kultura obecně mohou být i fanfiction příběhy zajímavým předmětem sociologických, literárních a dalších studií. Může je psát doslova kdokoliv a velká část z nich tak nemá valnou úroveň, na druhé strany však existují i kvalitní a dobře napsané příběhy, které mnohdy prozrazují erudici a zkušenost svých autorek a autorů, najdeme i výběrové archivy s vesměs slušně napsanými dílky. Kouzelné světy nebo jen fantazie autorek (autorů) vedou někdy k pozoruhodným věcem – tak např. existuje kategorie příběhů označovaných jako Mpreg, příběhů, v nichž jsou muži těhotní a rodí děti (viz např. Mpreg Archive).

Také v češtině existují minimálně desítky či spíše stovky stránek zabývající se alespoň v části svého obsahu fanfiction, ostatně i na FanFiction.net najdeme mnohé české povídky (např. z fandomu HP v následujícím odkazu na Fanfiction.net). Píší se původní povídky v češtině i se překládají povídky z jiných jazyků (zejména angličtiny). České stránky Fanfiction čtenářský deník mají v databázi tisíce českých i anglických povídek, stránky Daily Slash obsahují odkazy na aktualizace slashových povídek. Jako příklad českých stránek lze uvést např. stránky M a M pro vás, lze tam najít i odkazy na mnohé další stránky.

Lze už snad jen dodat, že k fanfiction vznikají tisíce kreseb, obrázků, fotomontáží i videí, stačí si zadat příslušná hesla na Youtube nebo na Google Images. Jen pro zajímavost je možné uvést např. tento odkaz na jedny české stránky.

Fanfiction příběhy i jejich autorky/autoři často čelí kritice nebo dokonce pohrdání, výtkám o nepůvodnosti, povrchnosti atd. Ale inspirace jinými příběhy je odvěký fenomén, vždyť v některých historických obdobích bylo dokonce běžné přejímat celé pasáže z jiných děl a obecně je obtížné napsat po staletích literární tvorby něco skutečně nového pod sluncem. Domnívám se ostatně, že pro autory kánonu musí být spíše poctou, když čtenáře/čtenářky zaujme jimi vytvořený svět či charaktery natolik, že je inspirují k vlastní tvorbě.

Všichni/všechny, kdo píší fanfiction, tak činí bez nároku na honorář, odměnou jsou jim pouze komentáře čtoucích a dobrý pocit z vlastní práce a kreativity. Můžeme mít přirozeně výhrady k některým typům příběhů nebo ke kvalitě mnoha fanfikcí, ale podle mého názoru je nejdůležitější, že se jedná o koníček, který přináší mnoha lidem radost a který jim umožňuje rozvíjet svou fantazii a sdílet s ostatními potěšení z četby a tvůrčí činnosti.